فارسی | English | ورود به سایت
- سه شنبه ٠٨ فروردين ١٤٠٢
لینک های مرتبط
حمایت کنندگان ما
$('#s3').cycle({   fx:   'fade',   speed: 'fast',   timeout: 0,   next:  '#next3',   prev:  '#prev3' });
عضویت در خبرنامه
صفحه اصلی > در رابطه با سرطان پستان > ارزیابی پاتولوژی نمونه های سرطان پستان > بررسی های مکمل نمونه پاتولوژی سرطان پستان > IHC ایمونوهیستوکمیستری برای گیرنده C-Erb B2 

IHCایمونوهیستوکمیستری برای گیرنده C-Erb B2

قبل از هر چیز به خاطر داشته باشیم که بر خلاف گیرنده استروژن و پروژسترون که به روی سرطان تهاجمی و نئو پلاسم داخل مجرا یا سرطان درجا از نوع داکتال انجام می شود، گیرنده هرسپتین یا C-Erb B2فقط و فقطبه روی سرطان تهاجمی اندازه گیری می شود و اندازه گیری آن به روی نئوپلاسم داخل مجرا یا داخل لوبول بی معنا و هدر دادن وقت و هزینه است و خطا محسوب می شود.

وجود گیرنده هرسپتین به روی سلول های سرطانی دو معنا دارد:

1- در صورت نیاز به انجام شیمی درمانی بیمار می بایست از داروی هرسپتین که تنها شیمی درمانی هدف مند است و به روی سلول های سرطانی دارای این گیرنده اثر می کند استفاده شود.

2- بر خلاف گیرنده استروژن یا پروژسترون که مثبت بودن آن ها به معنای تمایز بهتر سلولی سرطان و پیش آگهی بهتر است مثبت بودن گیرنده هرسپتین به طور مطلق پیش آگهی بد تری دارد هر چند که با تجویز داروی هرسپتین می توان امکان عود را کاهش داد.

در رابطه با تفسیر جواب گیرنده هرسپتین باید دقت کرد. در روش IHCوضعیت گیرنده هرسپتین به 4 صورت نوشته می شود.

0، 1+، 2+، 3+

اشتباه نکنیم که چون در جواب از 1+ تا 3+ وجود دارد همه را مثبت تلقی کنیم. با روش IHCفقط جواب 3+ مثبت تلقی شده و به معنای لزوم تجویز هرسپتین است. جواب 1+ و 0 منفی تلقی شده و معنایش این است که بیمار هیچ نفعی از تجویز داروی گران قیمت هرسپتین نمی برد. وقتی جواب 2+ باشد یعنی نمی توان با IHCوضعیت گیرنده هرسپتین را تعیین نمود. در این حالت انجام روش دیگر الزامی است که این روش استفاده از تکنیک FISHیا CISHیا SISHاست.

متاسفانه تنها در مراکز بسیار محدودی در ایران امکان انجام این روش ها وجود دارد. اما در هر صورت ضرورری است تا وضعیت گیرنده هرسپتین تمام بیماران سرطان تهاجمی پستان تعیین شود. اگر در شهری امکان انجام FISHیا CISHوجود ندارد می بایست نمونه به مرکز دیگر برای تعیین این گیرنده ارجاع داده شود. وقتی جواب IHC2+ باشد در درصد قابل ملاحظه ای ممکن است در بررسی نهایی با FISHیا CISHبیمار فاقد گیرنده هرسپتین باشد.

تجویز داروی بسیار گران هرسپتین بدون اطمینان از مثبت بودن گیرنده هرسپتین و به صرف جواب 2+ در ارزیابی IHCیک خطای واضح پزشکی و مغایر استاندارد های بین المللی است.

مشکل بسیار مهم دیگر در ارزیابی IHCگیرنده ها و روش FISHیا CISHبرای ارزیابی گیرنده هرسپتین فقدان کنترل کیفی در این رابطه است. در کشور های پیشرفته به  صورت استاندارد تمامی آزمایشگاه هایی که IHCو FISHیا CISHرا انجام می دهند می بایست به طور اتفاقی با ارسال نمونه های هر مرکز به آزمایشگاه مرجع مورد ارزیابی قرار گرفته و صحت جواب ها مورد بررسی قرار گیرند تا از صحت جوابی که بر اساس آن برنامه درمان بیمار طراحی می شود اطمینان حاصل شود.

بازدید کنندگان سایت :

1062383

|

بازدید کنندگان امروز :

71

|

بازدید کنندگان حاضر در سایت :

2

آدرس : انتهای خیابان گاندی شمالی پلاک 9 واحد 1 - تلفن و دورنگار: 88882457 - تلفن وقت دهي: 09101686140 ایمیل: info@tcbc.ir