فارسی | English | ورود به سایت
- سه شنبه ٠٨ فروردين ١٤٠٢
لینک های مرتبط
حمایت کنندگان ما
$('#s3').cycle({   fx:   'fade',   speed: 'fast',   timeout: 0,   next:  '#next3',   prev:  '#prev3' });
عضویت در خبرنامه
صفحه اصلی > در رابطه با سرطان پستان > درمان سيستمتيك > هورمون درماني 

هورمون درمانی برای چه بیمارانی توصیه می شود؟

هر گاه سلول سرطانی دارای گیرنده استروژن یا پروژسترون باشد داروی هورمونی ضد استروژن به کنترل بیماری کمک می کند. اگر بیمار یائسه نشده باشد از تاموکسی فن استفاده می شود. این دارو به میزان 20 میلی گرم در روز استفاده می شود. تاموکسی فن قرص های 10 و 20 میلی گرمی دارد. 2 عدد قرص 10 میلی گرمی یا 1 عدد قرص 20 میلی گرمی در روز مصرف می شود.

در بیماران یائسه اگرچه می شود از تاموکسی فن استفاده نمود اما بهتر است از گروه دیگر داروهای ضد استروژن استفاده کنیم که تاثیر بهتری در کنترل بیماری دارند.

هر دو این دارو ها می بایست حداقل به مدت 5 سال به طور ممتد مصرف شوند.

در بیمارانی گه گیرنده استروژن یا پروژسترون مثبت دارند به ویژه اگر میزان مثبت بودن گیرنده بالا باشد در صورتی که احتمال عود بیماری بالا نباشد نیازی به تجویز شیمی درمانی نبوده و هورمون درمانی برای کاهش احتمال عود کافیست.

منبع تولید استروژن در تخمدان هاست. اما به میزان کم در غده فوق کلیوی یا آدرنال و بافت چربی هم تولید می شود. تاموکسی فن یک داروی استروییدی است که گیرنده استروژن به روی غشاء سلولی را مهار می کند. دسته دوم داروهای ضد استروژن از تبدیل محیطی به استروژن با مهار آنزیم آروماتاز جلو گیری می کنند. پس استروژن تولید شده در غده آدرنال و بافت چربی را مهار کرده و به روی استروژن ترشح شده از تخمدان ها هیچ تاثیری ندارند و لذا هیچ کاربردی در زنان غیر یائسه ندارند.

روش سوم قطع فعالیت تخمدان ها و در نتیجه کاهش بسیار قابل توجه استروژن در بدن است. این کار با انجام جراحی، پرتو درمانی به تخمدان ها و استفاده از داروی مشابه LHRHاست که مانع تولید استروژن در تخمدان ها می شود.

هورمن درمانی با ایجاد یائسگی باعث بروز علایم یائسگی مانند گر گرفتگی، تغییرات خلق، پوکی استخوان، شکستگی استخوان و درد مفصل می شود. همانند داروهای ضد بارداری تاموکسی فن می تواند باعث ترومبوز وریدی و عارضه مرگ بار آمبولی ریوی شود. وجود درد و تورم در اندام تحتانی می تواند نشانه ترومبوز وریدی باشد. در صورت بروز چنین علایمی بیمار می بایست به طور اورژانس به پزشک خود اطلاع دهد. به علاوه در مصرف تاموکسی فن خطر سرطان آندومتر و سارکوم رحم وجود دارد هر چند که این عارضه نادر است.

بر خلاف تاموکسی فن داروهای منع کننده آروماتوز باعث ایجاد سرطان آندومتر و سارکوم رحم نشده و خطر ترومبوز وریدی را به نسبت بسیار کمتر از تاموکسی فن افزایش می دهند. اما این داروها به علت حذف کامل تولید استروژن در بدن باعث پوکی استخوان می شوند. در صورت مصرف این داروها می بایست تراکم استخوان ها به طور مرتب چک شود تا قبل از ایجاد شکستگی وجود پوکی استخوان تشخیص داده شده و درمان شود.

< صفحه قبلي                                                                                                                               صفحه بعدي >

 

بازدید کنندگان سایت :

1062387

|

بازدید کنندگان امروز :

75

|

بازدید کنندگان حاضر در سایت :

1

آدرس : انتهای خیابان گاندی شمالی پلاک 9 واحد 1 - تلفن و دورنگار: 88882457 - تلفن وقت دهي: 09101686140 ایمیل: info@tcbc.ir