فارسی | English | ورود به سایت
- سه شنبه ٠٨ فروردين ١٤٠٢
لینک های مرتبط
حمایت کنندگان ما
$('#s3').cycle({   fx:   'fade',   speed: 'fast',   timeout: 0,   next:  '#next3',   prev:  '#prev3' });
عضویت در خبرنامه
صفحه اصلی > در رابطه با سرطان پستان > مراحل درمان سرطان پستان > ارزيابي اوليه بيمار به لحاظ چندكانوني يا دو طرفه بودن و درگيري زيربغل 

ارزیابی اولیه بیمار به لحاظ چند کانونی یا دو طرفه بودن و درگیری زیر بغل

در بیمار با شک به سرطان ابتدا می بایست با انجام ماموگرافی و سونوگرافی دوطرفه پستان ها و زیر بغل ها چند نکته را مشخص نمود:

-آیا فقط یک ضایعه سرطانی در یک پستان وجود دارد یا چند ضایعه در یک پستان یا درگیری پستان مقابل وجود دارد؟

-آیا در زیر بغل غده لنفاوی مشکوک وجود دارد یاخیر؟

در صورت وجود چند ضایعه مشکوک در یک پستان یا ضایعه مشکوک در پستان مقابل یا در زیر بغل هم زمان از تمامی ضایعات نمونه برداری در یک مرحله انجام می شود.

روش انتخابی نمونه برداری ضایعات قابل لمس یا غیرقابل لمس پستان نمونه برداری با سوزن کلفت یا تروکات است. از غده لنفاوی زیر بغل می توان با سوزن تروکات یا سوزن ظریف FNAنمونه برداشت.

در حالت عادی نمونه تروکات می بایست حداکثر در 72 ساعت آماده شود. در صورتیکه دستگاه ویژه ارزیابی سریع یا Rapid processorوجود داشته باشد جواب پاتولوژی نمونه تروکات در عرض 12 ساعت آماده خواهد شد.

بنابر این قبل از اقدام به جراحی مشخص می شود سرطان یک طرفه است یا دو طرفه و در هرصورت یک کانونی یا چند کانونی است.

به علاوه معلوم می شود که آیا درگیری زیر بغل وجود دارد یاخیر.

در ضایعات چند کانونی در اکثر مواقع ناچار به انجام ماستکتومی هستیم. اما در صورتیکه محل و اندازه ضایعه یک کانونی مناسب بوده و بیمار تمایل به حفظ پستان داشته باشد می توان جراحی حفظ پستان را به بیمار توصیه نمود. دقت شود که در جراحی حفظ پستان همواره نیاز به پرتودرمانی بعد از عمل جراحی وجود دارد و لذا تنها در شرایطی که امکان انجام رادیوتراپی بعد از عمل وجود داشته باشد این روش به بیمار توصیه می شود.

اگر در نمونه برداری قبل از عمل درگیری زیر بغل وجود داشته باشد می بایست در حین عمل سرطان تخلیه زیر بغل هم انجام شود. در غیر این صورت از نمونه برداری غده سانتینل استفاده می شود.

بازدید کنندگان سایت :

1062391

|

بازدید کنندگان امروز :

79

|

بازدید کنندگان حاضر در سایت :

9

آدرس : انتهای خیابان گاندی شمالی پلاک 9 واحد 1 - تلفن و دورنگار: 88882457 - تلفن وقت دهي: 09101686140 ایمیل: info@tcbc.ir