فارسی | English | ورود به سایت
- سه شنبه ٠٨ فروردين ١٤٠٢
لینک های مرتبط
حمایت کنندگان ما
$('#s3').cycle({   fx:   'fade',   speed: 'fast',   timeout: 0,   next:  '#next3',   prev:  '#prev3' });
عضویت در خبرنامه
صفحه اصلی > در رابطه با سرطان پستان > تصویر برداری پستان > سيستم BIRADS در تصويربرداري پستان 

تصویر برداری پستان:

-سونوگرافی

-ماموگرافی

-ام-آر-آی

تصویربرداری پستان شامل سونوگرافی، ماموگرافی وMRI  است که هر کدام مزایا و نقطه ضعف خود را دارند.کاربرد تصویر برداری پستان به دو صورت است:

غربالگری

در این حالت زنان واجد شرایط بدون علامت تحت تصویر برداری قرار می گیرند تا در صورت وجود سرطان قبل از این که قابل لمس و علامت دار شود تشخیص داده شده و درمان شوند. تا این لحظه تصویر برداری استاندارد برای غربالگری ماموگرافی است.

تصویر برداری تشخیصی

در این موارد به دنبال یافت یک ضایعه در غربالگری، تصویر برداری مکمل انجام می گیرد تا اطلاعات بیشتری در رابطه با ضایعه به دست آوریم.

در افراد علامت دار این تصویر برداری برای ارزیابی علامت بیمار کاربرد دارد. هر سه روش تصویر برداری ماموگرافی، سونوگرافی و ام آر آی می توانند در این رابطه کاربرد داشته باشند.

در هر دو مورد می بایست توصیف درستی از یافته های تصویر برداری توسط رادیولوژیست انجام شود تا بر اساس آن بتوان تخمین زد احتمال بدخیم بودن یک یافته قابل لمس یا غیر قابل لمس چقدر است و بر اساس آن برنامه تشخیصی و درمانی بیمار را طراحی نمود.

درحقیقت به دنبال شروع غربالگری ماموگرافی در امریکا در دهه هشتاد، در انتهای این دهه و در ابتدای دهه نود انجمن رادیولوژی امریکا سیستم BIRADSرا ابداع نمود.        Breast Imaging and Reporting Data System

در این سیستم که ابتدا برای یکسان نمودن و ذخیره اطلاعات یافته های ماموگرافی طراحی شده بود و سپس یافته های سونوگرافی و ام آر آی را هم شامل شد هدف توصیف یافته های تصویر برداری به گونه ای است که هم رادیولوژیست دیگر و هم سایر اعضای تیم تخصصی پستان بتوانند متوجه شوند که آیا نتیجه تصویر برداری طبیعی است یا نیاز به پیگیری یا نمونه برداری دارد.

تقسیم بندی BIRADSاز 0 تا 6 است. BIRADSصفر به معنای این است که رادیولوژیست نمی تواند با این یافته تصویربرداری نظر خود را در رابطه با وضعیت پستان اعلام نماید و نیاز به تصویر برداری تکمیلی دارد.  نمونه آن وقتی است که مثلا در ماموگرافی یک توده یافت می شود و برای تعیین ماهیت جامد یا مایع بودن آن نیاز به انجام سونوگرافی است و تقسیم بندی نهایی منوط به جواب سونوگرافی است. یا اینکه یک افزایش دانسیته در ماموگرافی دیده می شود و نیاز به انجام کلیشه بزرگ نمایی است.

BIRADSشش زمانی است که می دانیم بیمار سرطان دارد و سرطان با نمونه برداری سوزنی یا جراحی اثبات شده است و ما اقدام به تصویر برداری می کنیم. مثلا بیماری که می دانیم سرطان داشته و تحت شیمی درمانی نئوآدجوانت قرار دارد و جهت ارزیابی پاسخ به درمان تحت تصویر برداری قرار می گیرد. یا زمانی که فرد به اشتباه بدون ارزیابی تصویر برداری اولیه تحت نمونه برداری قرار گرفته است و جواب پاتولوژی سرطان را اثبات نموده است.

BIRADSیک به معنی تصویر برداری طبیعی است.

در BIRADSدو یک یافته وجود دارد که می دانیم منشاء آن خوش خیم است. به عنوان مثال وجود رسوب کلسیم در جدار عروق در ماموگرافی، وجود لنف نود داخل پستانی در مامو یا سونو، وجود کیست ساده در سونو یا ام آر آی

در این موارد نیازی به پی گیری بیمار وجود ندارد.

بر خلاف BIRADSدو در BIRADSسه یافته ای داریم که به احتمال زیاد خوش خیم است اما نمی توانیم 100% مطمئن باشیم که بدخیمی وجود ندارد. با توجه به یافته های تصویر برداری می توان گفت که یافته تصویر برداری به احتمال زیاد (98%) خوش خیم است و برای 2% باقیمانده بیمار تحت پی گیری کوتاه مدت قرار می گیرد.

در BIRADSچهار بین 70-2% احتمال بدخیمی وجود داردو لذا نیاز به نمونه برداری برای رد احتمال سرطان است. این گروه خود به سه دسته aو bو cتقسیم می شود.

BIRADSپنج به معنای شک به وجود بدخیمی با احتمال بیش از 70% است و معنای آن نیاز به انجام نمونه برداری است.

تقسیم بندی BIRADSمتخصص رادیولوژیست را موظف می کند تا علاوه بر توصیف یافته های تصویر برداری در انتهای گزارش معنای این یافته ها و اقدام لازم را در یک جمله اعلام کند. به عنوان مثال اگر عنوان می کند که یافته تصویر برداری BIRADSچهار یا پنج است توصیه به نمونه برداری نماید.

بازدید کنندگان سایت :

1062373

|

بازدید کنندگان امروز :

61

|

بازدید کنندگان حاضر در سایت :

1

آدرس : انتهای خیابان گاندی شمالی پلاک 9 واحد 1 - تلفن و دورنگار: 88882457 - تلفن وقت دهي: 09101686140 ایمیل: info@tcbc.ir