فارسی | English | ورود به سایت
- سه شنبه ٠٨ فروردين ١٤٠٢
لینک های مرتبط
حمایت کنندگان ما
$('#s3').cycle({   fx:   'fade',   speed: 'fast',   timeout: 0,   next:  '#next3',   prev:  '#prev3' });
عضویت در خبرنامه
صفحه اصلی > واحد تخصصي پستان > دلایل شایع مراجعات > ضایعات التهابی 

ضایعات التهابی/ عفونی:

آبسه پستان

ماستیت گرانولوماتوز

همین دو تشخیص در این گروه قرار می گیرند. در هر دو مورد بیمار با گرمی، تورم، قرمزی و درد پستان مراجعه می کند. بیمار ممکن است تب خفیف یا شدید داشته باشد. در معاینه تورم و قرمزی در یک یا چند ناحیه پستان دیده می شود و ممکن است در لمس تموج که به معنای وجود مایع (چرک) است لمس شود.

در صورت وجود تموج کافی است تا آسپیراسیون انجام شود. تخلیه چرک حتی به میزان کم تشخیص را قطعی می کند.

تفاوت اساسی بین آبسه و ماستیت گرانولوماتوز وجود دارد.

درست مشابه ماستیت، آبسه در زنان شیرده دیده می شود. در حقیقت در صورت عدم درمان ماستیت یا التهاب کلی پستان، آبسه ایجاد می شود.

در ماستیت گرانولوماتوز شیردهی وجود ندارد.

آبسه ساده معمولا در یک ناحیه است هرچند که ممکن است چند حفره ای باشد. درناژ آبسه به سرعت منجر به درمان کامل می شود.

در ماستیت گرانولوماتوز کل یک ناحیه از پستان دچار التهاب است. مجاری شیری در آن ناحیه ملتهب بوده و در داخل آن چرک وجود دارد و در فضای بین بافتی آبسه های کوچک و بزرگ که به هم ارتباط دارند دیده می شود. به علت وسعت ضایعه تخلیه ساده درمان قطعی نبوده و در این بیماران آبسه به طور مکرر تکرار می شود. در حقیقیت التهاب گسترده مجاری و بافت پستان میان آنها و آبسه های میکروسکوپی و ماکروسکوپی در این فضاها باعث عود این بیماری است.

بعد از معاینه اولیه سونوگرافی کمک تشخیصی بسیار مهم است که هم در آبسه و هم در ماستیت گرانولوماتوز کمک به تشخیص می کند. در آبسه تجمع مایع غیر شفاف غلیظ با التهاب جدار آبسه دیده می شود. در زیربغل ممکن است غدد لنفاوی بزرگ شده اما التهابی دیده شود.

در ماستیت گرانولوماتوز در ناحیه ای از پستان التهاب و به هم ریختگی بافتی دیده می شود که در لابلای آن ممکن است تجمع چرک مانند آبسه ساده در یک ناحیه یا چند ناحیه دیده شود که باز هم ممکن است به هم ارتباط داشته باشند.

برش به روی آبسه و تخلیه و شستشو درمان قطعی آبسه ساده است. همواره توصیه می شود تا از جدار آبسه برای رد نمودن موارد بسیار نادر سرطان به عنوان علت آبسه نمونه برداشته شده و برای پاتولوژی فرستاده شود. زخم باز گذاشته شده و با شستشو به صورت سرپایی به تدریج خود به خود بسته می شود.

در مورد ماستیت گرانولوماتوز معمولا تخلیه ساده آبسه منجر به شکست و عود مجدد است. در رابطه با علت اصلی ایجاد این بیماری اتفاق نظر وجود ندارد. تصور می شد که میکروب سل باعث ایجاد این بیماری باشد اما شواهد موجود آن را تایید نکرده است.

درمان اولیه ماستیت گرانولوماتوز درمان طبی با استفاده از آنتی بیوتیک وسیع الطیف و داروی ضد التهاب و پیگیری بیمار است. در بسیاری از موارد ضایعات به طور قابل توجه کوچک شده یا به ندرت از بین می روند. با کوچک شدن ضایعات می توان در حین جراحی کل ناحیه ملتهب را برداشت. اگر بیمار به درمان طبی جواب نداد مجبور به انجام جراحی هستیم. در این حالت باید برش وسیع داد و کلیه آبسه ها را تخلیه نمود و بافت متلاشی شده را برداشت و زخم را باز گذاشت تا خود به خود بسته شود. این پروسه یک پروسه طولانی است و همواره امکان عود وجود دارد.

به علت ظاهر پستان همواره سرطان در تشخیص افتراقی وجود دارد. اما ابتدا باید عفونت را کنترل کرد و سپس ماموگرافی را انجام داد زیرا به علت التهاب پستان درد زمان ماموگرافی بسیار زیاد است.

<  صفحه قبلي                                                                                  صفحه بعدي >

بازدید کنندگان سایت :

1062390

|

بازدید کنندگان امروز :

78

|

بازدید کنندگان حاضر در سایت :

3

آدرس : انتهای خیابان گاندی شمالی پلاک 9 واحد 1 - تلفن و دورنگار: 88882457 - تلفن وقت دهي: 09101686140 ایمیل: info@tcbc.ir