فارسی | English | ورود به سایت
- سه شنبه ٢٥ مرداد ١٤٠١
لینک های مرتبط
حمایت کنندگان ما
$('#s3').cycle({   fx:   'fade',   speed: 'fast',   timeout: 0,   next:  '#next3',   prev:  '#prev3' });
عضویت در خبرنامه
صفحه اصلی > پیوندهای مهم > باورهاي غلط در رابطه با سرطان پستان 

باورهای غلط در رابطه با سرطان پستان

1- تفسير غلط

تفسير غلط ضايعات از مهمترين موانع در تشخيص درست و به موقع سرطان پستان است. در اكثر مواقع وجود يك توده در پستان توسط بيمار يا دوستان، همسايه ها يا آشنايان به عنوان توده شيري يا توده چربي تفسير شده و بيمار از مراجعه به پزشك خود داري مي كند. هر توده يا سفتي يا زخم يا هر يافته جديد در هر پستان در هر سني يك مسئله غير عادي است. بنابراين در مواجهه با اين يافته ها بيمار مي بايست به جراح پستان مراجعه نمايد. تنها پزشك صلاحيت ارزيابي يافته هاي غيرعادي در پستان را دارد. ممكن است براي رد سرطان نياز به انجام تصويربرداري مناسب و درصورت لزوم نمونه برداري براي تعيين ماهيت ضايعه يافت شده باشد.

بنابر اين هر توده يا سفتي در پستان يا زير بغل و هر نوع زخم در نوك يا خود پستان يا زير بغل نياز به ارجاع فوري به پزشك دارد.

گاهي اوقات ممكن است توده يا زخم وجود نداشته باشد و تنها يافته پوسته پوسته شدن نوك پستان باشد كه مي تواند با يا بدون خارش باشد. اين يافته مي تواند تنها تظاهر سرطان پستان باشد و نيازمند ارجاع است.

در بعضي مواقع بيمار فقط متوجه مي شود كه يكي از پستانها بطور كلي سفت شده و با طرف مقابل تفاوت دارد بدون اينكه توده يا زخمي وجود داشته باشد. اين هم از علائم سرطان پستان است و نياز به ارجاع فوري دارد.

التهاب پستان كه بصورت تورم و قرمزي تظاهر مي يابد مي تواند به علت التهاب منتشر پستان يا همان ماستيت باشد. گاهي اوقات اين التهاب به صورت موضعي رخ داده و علت آن آبسه پستان است.

ماستيت در زنان شيرده و آبسه پستان در زنان شيرده به طور شايع و غيرشيرده به ندرت رخ مي دهد. هر دو اين موارد نيازمند ارجاع به پزشك و درمان فوري دارند.يكي از انواع نادر سرطان پستان "سرطان پستان التهابي" است. در اين حالت به علت انسداد مجاري لنف با سلولهاي سرطاني، تخليه لنف پستان دچار اختلال شده و در نتيجه پستان دچار تورم مي گردد. بنابر اين محل رويش مو در پستان بصورت سوراخ فرو رفته در سطح پستان ديده مي شود. كل پستان در اثر پر خوني حالت التهاب هم مي يابد كه با تورم و فرو رفتگي ناشي از محل رويش مو، به پستان ظاهر پوست پرتقال يا (P'eux d' orange درزبان فرانسه ) را مي دهد.

بيمار با مشاهده چنين حالتي مي بايست فوري به پزشك مراجعه نمايد.

2-خطر اشعه در ماموگرافي                

باور داشته باشيد كه انجام ماموگرافي هيچ گونه خطري براي شما نخواهد داشت و پيروي از برنامه غربالگري با ماموگرافي ساليانه از سن 40 سالگي بهترين روشي است كه مي تواند با تشخيص زودرس امكان بقاي شما را درمواجهه با اين بيماري كشنده بطور قابل توجه افزايش دهد.

3-انجام ماموگرافی در زیر 40 سالگی خطرناک است.

این باور غلط نه تنها در افراد عادی بلکه میان پزشکان و حتی مراکز تصویربرداری رایج و حاکم است. تفاوتی میان ماموگرافی برای یک فرد جوان یا میان سال وجود ندارد. درصورتی که نیاز باشد می توان درصورت شک بالینی سرطان حتي برای یک فرد جوان هم ماموگرافی را انجام داد.جوان ترین گزارش سرطان پستان در ایران در یک نوجوان 14 ساله بوده است.

اشکال اصلی ماموگرافی درافراد جوان کاهش قابل توجه قابلیت تشخیصی آن در پستان متراکم زنان جوان است.

بافت پستان ترکیبی از بافت فیبروگلندولار غدد شیری و مجاری شیری و بافت چربی همبند است. هرچه سن افزایش می یابد درصد بافت فیبروگلندولار کاهش یافته و چربی جایگزین آن می شود. در زنان یائسه بالای 50 سال که درصد زیادی از بافت فیبروگلندولار با چربی جایگزین شده است دقت تشخیصی ماموگرافی حداکثر و در پستان های متراکم زنان جوان دقت تشخیصی ماموگرافی حداقل است.

درکل دو نوع ماموگرافی وجود دارد که تکنیک انجام آنها به طور کامل مشابه همدیگر است. اما نوع کاربرد آن متفاوت است.

ماموگرافی غربالگری- کاربرد این ماموگرافی در زنان سالم بدون علامت است. هدف از انجام آن تشخیص زودرس سرطان پستان قبل از آن است که برای بیمار علامتی ایجاد کند یا در معاینه قابل لمس باشد.

ماموگرافی تشخیصی- هر زمان در بررسی بالینی پزشک شک به سرطان نماید مجاز است تا این نوع ماموگرافی را درخواست کند. مشخصات ضایعه در ماموگرافی اطلاعات بسیار ارزشمندی را دررابطه با ماهیت آن و طراحی برنامه بعدی تشخیصی و درمانی می کند.

به علاوه در موارد سرطان مشخص می شود آیا ضایعه مشکوک دیگری در همین پستان یا پستان مقابل وجود دارد یا خیر. زیرا قبل از انجام جراحی ضروری است تا درصورت وجود ضایعه دیگر در پستان درگیر یا پستان مقابل تکلیف آن هم به لحاظ وجود بدخیمی مشخص شود.

4-درصورت دست زدن به ضایعه پستان ضایعه تحریک شده و به سرطان تبدیل می شود.

این نیز یکی از باورهای شایع غلط حاکم درجامعه ماست. این باور باعث می شود تا بیماران انجام نمونه برداری با سوزن کلفت را از ترس تحریک ضایعه و تبدیل آن به سرطان قبول نکنند. درصورت شواهد بالینی قوی مبنی بر وجود سرطان بیمار از ترس وجود سرطان ممکن است از انجام نمونه برداری خودداری کند.

حتی گاهی اوقات بیمار از انجام جراحی سرطان سرباز می زند چون با همین باور اعتقاد دارد که دست زدن به ضایعه سرطانی باعث انتشار سرطان و مرگ او خواهد شد.

بیایید با هم این باور غلط را تجزیه کنیم تا متوجه شوید این باور تا چه حد به ضرر شماست و می تواند سلامت شما را به خطر بیندازد.

ضایعات پستان به سه گروه اصلی تقسیم می شوند:

-ضایعات خوش خیم

این ضایعات ماهیت خوش خیم داشته و هرگز به سرطان تبدیل نمی شوند. لزوم نمونه برداری در این ضایعات اثبات عدم وجود سرطان در آنهاست. درصورتی که مطمئن شویم که سلول های این ضایعات سرطانی نیستند هیچ لزومی بر انجام جراحی و خروج آنها نیست. تنها در صورتی که وجود این توده ها برای بیمار ایجاد درد شدید کند یا در لمس برای بیمار و یا همسرش ناخوشایند باشد یا درصورت اضطراب بیمار نیاز به خروج آن ها با انجام جراحی خواهد بود.

-ضایعات بدخیم

درحقیقت هدف اصلی ما از ارزیابی ضایعات پستان تشخیص به موقع ضایعات بدخیم یا سرطانی است. از زمان ایجاد اولین سلول سرطانی در بدن جنگ آغاز می شود.

درنبرد میان سرطان و بافت طبیعی دو نتیجه بیشتر وجود ندارد. یا اینکه با مداخله گروه پزشکی و تجویز درمان مناسب سرطان ریشه کن شده و جان بیمار نجات می یابد یا اینکه درصورت عدم درمان به موقع یا عدم پاسخ سلولهای سرطانی به درمان تجویز شده، سرطان غالب شده و جان فرد را می گیرد.

بنابراین مشخص می شود که تشخیص زودرس سرطان تا چه حد درافزایش بقای بیمار مؤثر است.

تشخیص به موقع سرطان پستان با نمونه برداری با سوزن کلفت اولین گام به سوی استانداردهای بین المللی در درمان سرطان است.

-با اثبات سرطان قبل از اعزام بیمار به اتاق عمل بیمار امکان کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با تشخیص بیماری، انجام مشاوره با پزشک دوم، کسب اطلاعات در رابطه با روش های مختلف درمانی و انتخاب گروه درمان متناسب با امکانات مالی و پوشش بیمه خود خواهد داشت.

-تنها در این صورت امکان انجام اقدامات لازم برای نمونه برداری غده سانتینل و اجتناب از تخلیه بی مورد زیربغل وجود دارد.

ضایعات پیش سرطانی

دراین موارد سلول های بافت پستانی از مسیر رشد طبیعی خود خارج شده اند و بنابراین "ممکن است" در آینده به سرطان تبدیل شوند. درصورتی که در نمونه برداری سوزن کلفت این ضایعات تشخیص داده شوند می بایست با انجام جراحی خارج شوند تا هم مطمئن شویم که در کنار این ضایعات سرطان وجود ندارد و بعدها هم خطری را برای بیمار ایجاد نکنند.

بازدید کنندگان سایت :

1007346

|

بازدید کنندگان امروز :

379

|

بازدید کنندگان حاضر در سایت :

3

آدرس : انتهای خیابان گاندی شمالی پلاک 9 واحد 1 - تلفن و دورنگار: 88882457 - تلفن وقت دهي: 09101686140 ایمیل: info@tcbc.ir