فارسی | English | ورود به سایت
- سه شنبه ٢٥ مرداد ١٤٠١
لینک های مرتبط
حمایت کنندگان ما
$('#s3').cycle({   fx:   'fade',   speed: 'fast',   timeout: 0,   next:  '#next3',   prev:  '#prev3' });
عضویت در خبرنامه
صفحه اصلی > پیوندهای مهم > حاملگی و سرطان پستان 

حاملگی و سرطان پستان

-سرطان پستان در زمان حاملگی

بر خلاف تصور همگان هم زمانی سرطان با حاملگی در پیش آگهی بیماری تغییری ایجاد نمی کند. طبق تعریف در صورتی که سرطان پستان در زمان حاملگی یا یک سال بعد از زایمان تشخیص داده شود سرطان پستان حاملگی نامیده می شود.

تشخیص و درمان سرطان پستان در حاملگی با حفظ سلامت مادر و جنین از هنرهای کار گروهی چند تخصصی است. این مورد شاهد غیر قابل انکار ضرورت کار گروهی چند تخصصی در تشخیص و درمان سرطان پستان است. بدون کمک و هم فکری سایر متخصصین جراح قادر به درمان سرطان با حفظ سلامت مادر و جنین نیست.

فلو شیپ پریناتولوژی و فوق تخصص نوزادان و پزشکی قانونی سه گروه دیگری هستند که در درمان سرطان پستان در حاملگی به تیم تخصصی اضافه می شوند.

دو مشخصه سرطان پستان در زمان حاملگی که آن را از سرطان پستان در سایر افراد جدا می کند. عبارتند از تغییرات فیزیولوژیک زمان حاملگی و افزایش قابل توجه حجم پستان ها که باعث می شود تا تشخیص سرطان پستان در زمان حاملگی سخت تر از شرایط عادی باشد. این مسئله همراه با سن جوان این بیماران و خود حاملگی باعث می شود که ذهن بیمار و گروه پزشکی از تشخیص سرطان دور باشد. بر طبق شواهد سرطان پستان در زمان حاملگی به طور معمول با تاخیر در تشخیص همراه است. به علاوه وجود جنین روش های درمانی را تحت تاثیر قرار می دهد.

هر سه روش تصویر برداری در زمان حاملگی قابل انجام است اما با توجه به سن جوان بیماران و تاثیرات حاملگی دقت تشخیصی ماموگرافی در زمان حاملگی پایین است و به طور معمول از این روش استفاده نمی شود. به لحاظ خطر اشعه می توان با حفاظ سربی ماموگرافی را انجام داد تا اشعه به جنین نخورد اما همان طور که اشاره شد به طور معمول نیازی به انجام ماموگرافی نیست. سونو گرافی بهترین روش تصویر برداری در حاملگی است. قبل از این بر سر ایمن بودن ام آر آی در زمان حاملگی اتفاق نظر وجود نداشت و تصور می شد گادولونیوم تزریقی در ام آر آی تراتوژن بوده و استفاده از آن در زمان حاملگی غدغن است. در آخرین ارزیابی گروه های متخصص در این رابطه استفاده از ام آر آی با تزریق در زمان حاملگی ایمن اعلام شد.

از سه روش درمانی سرطان پستان انجام جراحی در هر مرحله حاملگی قابل انجام است. فقط باید به خاطر داشته باشیم که انجام بیهوشی عمومی در سه ماهه اول حاملگی ممکن است باعث سقط خود به خود شود و در سه ماهه سوم حاملگی باعث زایمان زود رس شود که می تواند جان نوزاد را به خطر بیندازد.

بر عکس جراحی پرتو درمانی در تمامی مراحل حاملگی با حضور جنین زنده منع مطلق دارد. همین اصل کلی به معنای آن است که جراحی حفظ پستان که لازمه آن انجام پرتو درمانی است در صورتی که منجر به انجام پرتو درمانی در زمان حاملگی شود به طور مطلق نباید انجام شود. هرگز نباید مراحل درمان سرطان پستان به خاطر وجود جنین به عقب بیفتد. یعنی اگرچه در درمان سرطان پستان در زمان حاملگی جان مادر و جنین هر دو برای گروه درمان با ارزش است اما همواره مادر در الویت است.  اشتباه مطلق است که به جای انجام ماستکتومی به غلط یا بر حسب تقاضای بیمار جراحی حفظ پستان انجام شود اما به علت وجود جنین پر تو درمانی بیمار به عقب بیفتد.

دقت شود که در بیشتر موارد سرطان پستان نیاز به انجام شیمی درمانی است. با توجه به این که شیمی درمانی به طور معمول 10 روز تا دو هفته بعد از جراحی شروع می شود و هر سه هفته یک بار تکرار می شود حدود 17 هفته از زمان جراحی تا اتمام شیمی درمانی طول می کشد. به طور معمول پرتو درمانی 2 هفته بعد از اتمام شیمی درمانی شروع می شود. بنابر این از هفته 20 حاملگی امکان جراحی حفظ پستان وجود دارد. در برخی منابع انجام جراحی حفظ پستان را در 3 ماهه دوم و سوم مجاز می دانند.

به جز سه ماهه اول حاملگی که زمان شکل گیری ارگان های جنین است در دو مرحله بعدی می توان شیمی درمانی را بدون نگرانی در رابطه با صدمه به جنین انجام داد. باز باید دقت کرد که تهوع و استفراغ بعد از شیمی درمانی می تواند باعث سقط یا زایمان زودرس شود و منجر به مرگ جنین شود. در صورت نیاز به انجام شیمی درمانی در 3 ماهه اول حاملگی الزام مطلق به سقط درمانی وجود دارد و همان طور که در قبل اشاره شد نمی شود به خاطر حفظ سلامت جنین سلامت مادر را به خطر انداخت.

قبل از این تصور می شد که انجام نمونه برداری غده سانتینل در زمان حاملگی به علت خطر اشعه ماده رادیو اکتیو (تکنزیوم) منع مطلق دارد. اما بررسی ها و بحث های مختلف در نهایت به این نتیجه رسید که هیچ منعی برای انجام نمونه برداری غده سانتینل  در زمان حاملگی وجود ندارد. فقط باید دقت شود که بر خلاف تصور عموم استفاده از ماده رنگی Blue dye در زمان حاملگی ممنوع است. علت آن احتمال شوک آنافیلاکسی در استفاده از این ماده است. با وجود این که احتمال چنین رخدادی بسیار پایین است اما در زمان حاملگی به علت اثر به روی خون رسانی جنین بسیار خطرناک است و لذا نباید در حاملگی از روش رنگ استفاده شود.

بنابر این مسایل قانونی در درمان سرطان پستان بسیار با اهمیت بوده و ضروری است تا سلامت جنین قبل از هر اقدام درمانی توسط متخصص پریناتولوژی ارزیابی شود. به علاوه تمامی عوارض احتمالی شروع درمان و احتمال صدمه به جنین به خانواده توضیح داده شده و در حضور متخصص پزشکی قانونی از پدر و مادر رضایت کتبی و گواهی برائت گروه درمان گرفته شود.

امکان شیر دهی بعد از جراحی حفظ پستان وجود دارد هر چند که ممکن است حجم و کیفیت شیر پایین باشد. در زمان شیمی درمانی و هورمون درمانی نمی بایست شیر دهی انجام شود.

-حاملگی بعد از درمان سرطان پستان

اگرچه در رابطه با نقش هورمون استروژن در زمینه سازی برای سرطان پستان هیچ گونه شکی وجود ندارد اما این مسئله که این هورمون چگونه زمینه سازی می کند علیرغم تحقیقات بسیار گسترده هنوز مشخص نشده است.

همواره تصور می شد به علت سطح بالای استروژن در زمان حاملگی، اقدام به حاملگی در بیماران سرطان پستان به ویژه در سرطان های پستان دارای گیرنده مثبت استروژن باعث عود بیماری خواهد شد. بر اساس همین پیش فرض توصیه مطلق گروه درمان بر عدم اقدام به حاملگی است. حداقل در 5 سال اول به دنبال درمان که احتمال عود بیشتر است توصیه بر عدم حاملگی به ویژه در بیماران با گیرنده استروژن مثبت است زیرا این بیماران می بایست به مدت 5 سال تاموکسی فن مصرف نمایند.

اما شواهد مخالف این پیش فرض در آمد. بر خلاف توصیه پزشکان یک سری از بیماران حامله شدند و در پیگیری بعدی این بیماران مشاهده شد نه تنها پیش آگهی این بیماران بد تر از سایر افراد نبود بلکه بهتر از آنان بود. با توجه به این مسئله که این پیگیری ها مطالعه راندمیزه نبوده است یک تناقض بسیار بزرگ در این نتیجه گیری وجود دارد. به نظر می رسد بیمارانی اقدام به حاملگی کردند که در کل وضعیت بهتری داشتند و لذا پیش آگهی بهتر این بیماران به علت وضعیت بهتر تومور اولیه آن ها بوده است.

در هر صورت نتیجه این شواهد باعث تغییر اساسی در توصیه پزشکی در رابطه با حاملگی بعد از درمان سرطان پستان شد. اکنون بیماران سرطان پستان در صورت تمایل به حاملگی مجاز هستند در صورتی که بیماری در کنترل کامل باشد 2 سال بعد از جراحی اقدام به حاملگی بکنند. حتی در بیماران با گیرنده مثبت استروژن امکان قطع تاموکسی فن و اقدام به حاملگی وجود دارد. باور این مسئله بسیار سنگین است اما این توصیه گروه بین المللی است که مسئول پیگیری موارد حاملگی بعد از درمان سرطان است.

شیمی درمانی باعث قطع قاعدگی در بیشتر بیماران می شود اما با قطع شیمی درمانی قاعدگی بعد از 2 سال بر می گردد. برگشت قاعدگی به معنای توان باروری نیست و بیمارانی که در زمان تشخیص تمایل به حاملگی بعد ازاتمام درمان دارند می بایست این مسئله را با پزشک خود در میان بگذارند.

-حفظ باروری در مبتلایان سرطان پستان

یاد آوری دو نکته در رابطه با شواهد موجود سرطان پستان مشخص می کند که این نکته در ایران و به نوعی سایر کشور های در راه رشد تا چه حد با ارزش است. بر طبق شواهد حدود یک چهارم از موارد سرطان پستان در ایران در زنان زیر 40 سال دیده می شود که در سن باروری خود قرار دارند.  شیمی درمانی باعث قطع قاعدگی می شود. اگر چه در زنان زیر 37 سال در اکثر موارد بعدا ز 2 سال از قطع شیمی درمانی قاعدگی بر می گردد اما این به معنای قابلیت باروری نیست.

حفظ باروری در زنان جوان به ویژه دختران ازدواج نکرده با باورهای مذهبی فرهنگی ایران بسیار مهم است. روش اصلی حفظ باروری القای تخمک گذاری سریع به محض تشخیص، لقاح خارج رحمی IVF و فریز نمودن جنین است. در رابطه با بیماران متاهل این کار انجام پذیر است. اما در رابطه با دختران مجرد این روش در شرایط فعلی ممکن نیست و برداشت قسمتی از بافت تخمدان به روش لاپاروسکوپی و فریز نمودن آن روش جایگزین است. مطالعات نشان می دهد که درصد موفقیت این روش کمتر از فریز جنین است.

روش جلوگیری از حاملگی در بیماران سرطان پستان

حاملگی در زمان شیمی درمانی، پرتو درمانی و هورمون درمانی منع مطلق دارد و جلوگیری از حاملگی یک اصل مطلق در تمامی مراحل درمان است زیرا تمامی این روش های درمانی در 3 ماهه اول حاملگی خطرات سوء به روی جنین دارد.

استفاده از قرص های ضد بارداری در مبتلایان سرطان پستان ممنوع است. استفاده از کاندوم، آ یو دی، دیافراگم و در صورتی که خانواده تکمیل شده است بستن لوله در بیمار یا همسر او روش های توصیه شده جلوگیری از حاملگی در بیماران سرطان پستان است.

 

بازدید کنندگان سایت :

1007316

|

بازدید کنندگان امروز :

349

|

بازدید کنندگان حاضر در سایت :

2

آدرس : انتهای خیابان گاندی شمالی پلاک 9 واحد 1 - تلفن و دورنگار: 88882457 - تلفن وقت دهي: 09101686140 ایمیل: info@tcbc.ir