فارسی | English | ورود به سایت
- سه شنبه ١١ بهمن ١٤٠١
لینک های مرتبط
حمایت کنندگان ما
$('#s3').cycle({   fx:   'fade',   speed: 'fast',   timeout: 0,   next:  '#next3',   prev:  '#prev3' });
عضویت در خبرنامه
صفحه اصلی > در رابطه با سرطان پستان > جايگاه جراحي و روش هاي محتلف جراحي در سرطان پستان > جراحي زيربغل > نمونه برداري غده سانتينل > برنامه ریزی درمان بر حسب وضعیت درگیری غده سانتینل  

برنامه ریزی درمان بر حسب وضعیت درگیری غده سانتینل

برنامه بر حسب وضعیت درگیری غده سانتینل طراحی می شود به شرط این که شرایط استاندارد انجام نمونه برداری غده سانتینل رعایت شده باشد و نمونه برداری توسط یک جراح با تجربه در این زمینه انجام شده باشد.

اگر درگیری غده سانتینل وجود نداشته باشد با منطق مشت نمونه خروار زیر بغل به لحاظ درگیری با سلول های سرطانی منفی یا N0در نظر گرفته می شود و بر نامه درمان بر این اساس طراحی می گردد. این بیماران می بایست در پیگیری ها تحت سونوگرافی زیر بغل قرار گیرند تا عود زیر بغل در آن ها که بیانگر منفی کاذب در نمونه برداری ابتدایی است مشخص شود.

اگر غده سانتینل درگیر باشد نیاز به تخلیه زیر بغل است تا مشخص شود چند غده دیگر درگیر است و مرحله بندی بیمار تکمیل شود. از طرفی در صورتی که غده سانتینل درگیر باشد به نظر می رسد تخلیه زیر بغل باعث کنترل موضعی بیماری خواهد شد. نتایج تکان دهنده مطالعه ZOO 11به رهبری جولیانو بنیان گذار کاربرد نمونه برداری غده سانتینل در پستان بیانگر این است  که در صورتی که در ارزیابی های معاینه و تصویر برداری قبل از عمل هیچ غده لنفاوی مشکوکی یافت نشود و بیمار کاندید دریافت رادیوتراپی بعد از عمل باشد (به عنوان مثال در بیماران حفظ پستان) اگر تا حداکثر  2 غده سانتینل هم درگیر باشند می توان از تخلیه زیر بغل بدون آن که خطری به بیمار تحمیل شود خودداری شود. در این مطالعه تفاوت معنا داری به لحاظ میزان عود و میزان بقا بین بیماران با این شرایط که تحت تخلیه زیر بغل قرار گرفته بودند با آن ها که زیر بغلشان تخلیه نشده بود وجود نداشت. در صورتی که در غده سانتینل میکرومتاستاز وجود داشته باشد یا در حضور سلول های تکی سرطانی نیازی به تخلیه زیر بغل نیست. اما این نکات در پرونده بیمار درج می شود تا در آینده مشخص شود آیا تفاوتی میان این بیماران با بیماران بدون وجود سلول های سرطانی در غده سانتینل وجود دارد یا خیر.

بازدید کنندگان سایت :

1047098

|

بازدید کنندگان امروز :

194

|

بازدید کنندگان حاضر در سایت :

3

آدرس : انتهای خیابان گاندی شمالی پلاک 9 واحد 1 - تلفن و دورنگار: 88882457 - تلفن وقت دهي: 09101686140 ایمیل: info@tcbc.ir