فارسی | English | ورود به سایت
- دوشنبه ١٤ آذر ١٤٠١
لینک های مرتبط
حمایت کنندگان ما
$('#s3').cycle({   fx:   'fade',   speed: 'fast',   timeout: 0,   next:  '#next3',   prev:  '#prev3' });
عضویت در خبرنامه
صفحه اصلی > در رابطه با سرطان پستان > حمایت روانی بیماران سرطان پستان 

حمایت روانی بیماران سرطان پستان

حمایت روحی روانی بیماران سرطان پستان بخش مهمی در درمان این سرطان است. با توجه به دو یافته مهم بر خواسته از شواهد موجود در کشور ایران و سایر کشور های در حال رشد به صورت درصد بالای بیماران جوان به علت جمعیت جوان این کشورها و اندازه بزرگ سرطان در زمان تشخیص مشخص می شود که اهمیت به این بخش درمان در کشورهای در حال رشد بسیار مهم تر از کشورهای پیشرفته است. در کشورهای پیشرفته که برنامه کنترل سرطان پستان آن ها مبتنی بر برنامه غربالگری بوده و بیشتر موارد سرطان در زنان یائسه بعد از سن 50 سالگی دیده می شود به علت اندازه کوچک سرطان امکان حفظ پستان در اکثر موارد وجود دارد. در کشورهای در حال رشد در بسیاری از بیماران جوان به علت اندازه تومور مجبور به انجام تخلیه کامل پستان بوده و به علت لزوم به پرتو درمانی بعد از تخلیه پستان امکان بازسازی هم زمان هم وجود نداشته و بیمار محکوم است تا مدتی با وضعیت جدید نا متقارن سر کند.

به نسبت یک خانم یائسه، یک زن جوان زیر 50 سال در سنین فعال تری به لحاظ فعالیت جنسی قرار دارد. تابو های فرهنگی در رابطه با مسایل جنسی به صورت کلی در کشورهای در حال رشد بسیار بیشتر از کشور های پیشرفته است.

زن جوانی که تحت تخلیه کامل پستان قرار گرفته است خود را ناقص پنداشته و از ترس طرد شدن توسط همسر از نزدیک شدن فیزیکی به او خود داری می کند. علاوه بر بحران روحی ناشی از ابتلا به بیماری که تمام ساختار زندگی او را به هم ریخته است بیمار از وضعیت جدید و متفاوت خود با دیگران خجالت می کشد. می پندارد که دیگر به اندازه قبل جذابیت جنسی ندارد و مورد توجه همسرش نخواهد بود. شروع شیمی درمانی وضعیت را بد تر می کند. علاوه بر نقص جسمی قبلی با شروع شیمی درمانی ضعف شدید جسمانی، تهوع و استفراغ، ریزش مو و در صورت مصرف گروه تاکسول ریزش مو و ابرو باعث می شود تا جنبه های دیگر جذابیت زنانه خود را نیز از دست بدهد.

بیمار مضطرب است. ترس از مرگ بر زندگی او سایه انداخته است. نگران آینده خود و وضعیت فرزندانش بعد از خود است. وضعیت جدید ظاهری با قطع پستان و سر کچل با عث می شود تا خودش را از همسرش و حتی فرزندانش پنهان کند.

در تیم تخصصی تشخیص و درمان سرطان پستان وجود روان شناس، روان پزشک و پرستار ویژه سرطان پستان برای کمک و حمایت بیمار و خانواده اش و بهبود روابط زناشویی آنان الزامی است.

خود ابتلا به یک بیماری مهلک و تغییرات جسمی و ظاهری به دنبال شیمی درمانی حتی در صورت حفظ پستان یک ضربه روحی است که نیازمند حمایت روانی است.

< صفحه قبلي

 

 

بازدید کنندگان سایت :

1029380

|

بازدید کنندگان امروز :

48

|

بازدید کنندگان حاضر در سایت :

1

آدرس : انتهای خیابان گاندی شمالی پلاک 9 واحد 1 - تلفن و دورنگار: 88882457 - تلفن وقت دهي: 09101686140 ایمیل: info@tcbc.ir