فارسی | English | ورود به سایت
- سه شنبه ١١ بهمن ١٤٠١
لینک های مرتبط
حمایت کنندگان ما
$('#s3').cycle({   fx:   'fade',   speed: 'fast',   timeout: 0,   next:  '#next3',   prev:  '#prev3' });
عضویت در خبرنامه
صفحه اصلی > در رابطه با سرطان پستان > درمان سيستمتيك > شيمي درماني > عوارض شيمي درماني 

عوارض شیمی درمانی

عارضه قلبی

اگرچه در بیمارانی که سابقه مشکل قلبی ندارند احتمال بروز عوارض قلبی کم است اما همواره باید به خاطر داشت که آنتراسیکلین ها (دکسی روبیسین، اپی روبیسین) و هرسپتین می توانند عارضه قلبی داشته باشند. بنابراین قبل از شروع به درمان بیمار می بایست به لحاظ سلامت قلب ارزیابی شود. به ندرت ممکن است عارضه قلبی منجر به تغییر برنامه درمان شود.

افزایش احتمال عفونت

گفته شد که شیمی درمانی غیر اختصاصی است و تمامی سلول هایی را که تکثیر سریع سلولی دارند مورد هدف قرار می دهد. سلول های خونی به ویژه گلبول های سفید از اولین سلول هایی هستند که به دنبال شیمی درمانی کاهش می یابند. این کاهش درست چند روز بعد از هر دوره شیمی درمانی است و بیمار را مستعد به عفونت می کند. قبل از هر شیمی درمانی می بایست با انجام ازمایش خون مطمئن باشیم که تعداد گلبول های خونی کافیست وگرنه می بایست شیمی درمانی را چند روز به تعویق انداخت. در رژیم های درمانی سنگین که انتظار کاهش شدید گلبول های خونی را داریم پزشک در هر دوره شیمی درمانی داروی فاکتور رشد گلبول های سفید هم تجویز می کند. پلاکت باعث کنترل خونریزی و ایجاد انعقاد در موارد صدمه به عروق است. کاهش پلاکت ها باعث خون ریزی می شود و اگر قبل از شروع شیمی درمانی پلاکت ها پایین باشند می بایست شیمی درمانی را به عقب انداخت.

تهوع و استفراغ از عوارض شایع شیمی درمانی هستند. بهتر است تا برای جلوگیری از آن ها دارو تجویز شود زیرا جلوگیری از تهوع و استفراغ به مراتب راحت تر از متوقف ساختن آن در صورت بروز است.

داروهای شیمی درمانی می توانند باعث قطع قاعدگی و ایجاد یائسگی شوند. هر چه سن فرد مبتلا در شروع شیمی درمانی بیشتر باشد این احتمال بیشتر است.

باید دقت شود تا در حین شیمی درمانی حاملگی صورت نگیرد زیرا در سه ماهه اول حاملگی که زمان ساخت ارگان های جنین است شیمی درمانی باعث نقص عضو جدی در جنین خواهد شد. بنا براین در طی شیمی درمانی به قطع قاعدگی به عنوان نشانه عدم تخمک گذاری نباید اعتماد شود و می بایست از یک روش پیش گیری موثر استفاده شود.

< صفحه قبلي                                                                                                            صفحه بعدي >

بازدید کنندگان سایت :

1047091

|

بازدید کنندگان امروز :

187

|

بازدید کنندگان حاضر در سایت :

2

آدرس : انتهای خیابان گاندی شمالی پلاک 9 واحد 1 - تلفن و دورنگار: 88882457 - تلفن وقت دهي: 09101686140 ایمیل: info@tcbc.ir