فارسی | English | ورود به سایت
- دوشنبه ١٤ آذر ١٤٠١
لینک های مرتبط
حمایت کنندگان ما
$('#s3').cycle({   fx:   'fade',   speed: 'fast',   timeout: 0,   next:  '#next3',   prev:  '#prev3' });
عضویت در خبرنامه
صفحه اصلی > در رابطه با سرطان پستان > درمان سيستمتيك > شيمي درماني > رژيم هاي معمول شيمي درماني پستان كدام است؟ 

رژیم های معمول شیمی درمانی پستان کدام است؟

دو گروه داروهای شیمی درمانی وجود دارد. در بیمارانی که خطر انتشار زیاد نباشد از رژیم معمولی استفاده می کنیم اما در صورت بالا بودن خطر انتشار مجبور به استفاده از داروهای قوی تر از دسته تاکسول ها هستیم. این داروها علاوه بر عوارض معمول ریزش مو، ریزش مژه و ابرو را هم به همراه دارند.

شیمی درمانی سخت ترین قسمت درمان و در عین حال غیر اختصاصی ترین قسمت آن است. عوارض شیمی درمانی سخت و تحمل آن ها مشکل است اما بیمار می بایست مرتب با خود تکرار کند که برای نیل به حداکثر امکان بهبودی انجام شیمی درمانی الزامی است. شیمی درمانی کور است زیرا قدرت افتراق سلول های سرطانی را از سلول های سالم بدن که تکثیر سریع دارند را ندارد. علت عوارض هم همین کور بودن شیمی درمانی است که باعث از بین رفتن سلول های سالم بدن می شود. ریزش مو، کاهش گلبول های خون، از بین رفتن مخاط همه از عوارض شیمی درمانی هستند.

شیمی درمانی سخت ترین و ناخوشایند ترین قسمت درمان است. اما فراموش نکنید که موثر ترین قسمت درمان در کاهش مرگ و میر و افزایش میزان بقای بیمار همین شیمی درمانی است. اشاره شد که خطر سرطان پستان قابلیت انتشار آن به ارگان های دیگر بدن است که متاستاز نامیده می شود. راز تاثیر شیمی درمانی از بین بردن سلول های سرطانی پراکنده در خون و کاهش احتمال انتشار دور دست است.

شیمی درمانی تجربه مرگ است. ضعف و بی حالی بعد از هر دوره شیمی درمانی، تهوع و استفراغ شدید و ریزش مو ها از عوارض کوتاه مدت اما شایع و آزار دهنده بیماری هستند. هر چه فرد فعال تر باشد اثر مخرب ضعف و بی حالی شیمی درمانی را بیشتر حس می کند. مو ها از جلسه دوم شیمی درمانی شروع به ریزش می کنند. اگر چه کلاه های ویژه وجود دارند که با کاهش خون رسانی به سر در حین شیمی درمانی میزان ریزش مو را کمتر می کنند اما در واقع نیازی به استفاده از این کلاه ها که قیمت بالایی دارند نیست. توصیه ما به بیماران این است که به دنبال جلسه دوم شیمی درمانی موهای خود را از ته بزنند. موها دوباره رشد می کنند و گاهی قشنگ تر و پر پشت تر از قبل می شوند. زدن مو ها و استفاده از کلاه گیس متناسب با مو های طبیعی خود بیمار بهترین راهکار در برخورد با این عارضه شیمی درمانی است. ریزش شدید موها به صورت دسته ای و دیدن مو های ریخته به روی بالشت بیمار ودر سطح خانه به شدت بر اضطراب بیمار می افزاید. در لحظه شیمی درمانی برای بیمار بحران زده باور این نکته که مو هایش دوباره در خواهد آمد بسیار مشکل است. زدن موها و استفاده از کلاه گیس مناسب به نوعی کنترل بحران است. با این کار دیگر موی بیمار نمی ریزد چون مویی باقی نمانده است و اضطراب بیمار کمتر خواهد بود.

بهترین روش برای تحمل دوران سخت شیمی درمانی تکیه بر شعور بیمار به عنوان یک فرد بالغ است. نگرش قدیمی که متاسفانه هنوز با قدرت بسیار زیاد در ایران حاکم است بیمار را کودک می پندارد و واقعیت تلخ سرطان را از او پنهان می کند. صراحت و صداقت با بیمار در ابتدای تشخیص و تفهیم ضرورت مراحل درمان در درمان قطعی بیماری تنها روشی است که می تواند بیمار و خانواده او را در مراحل درمان همراهمان کند.

جمله مشترک بیشتر بیماران این است که از شیمی درمانی خوشمان نمی آید و دوست نداریم که موهایمان بریزد. راستی کدام آدم عاقلی از شیمی درمانی خوشش می آید و دوست دارد که مو هایش بریزد؟ شیمی درمانی منوی غذا در رستوران نیست که چون خوشمان نمی آید انتخاب نکنیم. شیمی درمانی یک مرحله بسیار ضروری درمان با هدف کاهش مرگ و میر سرطان پستان است. عدم پذیرش شیمی درمانی واگذاری نبرد بین سرطان و بدن به نفع سرطان است.

 

انواع داروهای استفاده شده در درمان سیستمیک

 

نحوه تجویز

گروه دارویی

نام دارو

نام ژنریک

خوراکی

Steroidal anti-esterogen

داروی استروییدی ضد استروژن

Nolvadex Istubal Valodex

Tamoxifen

خوراکی

Competetive non steroidal aromatase inhibitor

داروی رقابتی غیر استروییدی منع کننده آروماتاز

Femara

Letrozole

خوراکی

Selective non steroidal aromatase inhibitor

داروی انتخابی غیر استروییدی منع کننده آروماتاز

Arimidex

Anastrozole

خوراکی

Competetive non steroidal aromatase inhibitor

داروی رقابتی غیر استروییدی منع کننده آروماتاز

Aromasin

Exemestane

وریدی

Alkylating agent

Cytoxan

Cyclophosfamide

وریدی

Platinum alkylating agent

Paraplatin

Carboplatine

وریدی

Antineoplastic antracycline

آنتراسیکلین ضد نئوپلاسم

Adriamycin

Doxorubicine

وریدی

Antineoplastic antracycline

آنتراسیکلین ضد نئوپلاسم

Ellence

Epirubicin

وریدی

Antimetabolite

آنتی متابولیت

5-FU

Flurouracile

خوراکی

Antimetabolite

آنتی متابولیت

Xeloda

Capecitabine

وریدی

Microtubule inhibitor

منع کننده ساخت میکروتیوبول

Taxol

Paclitaxel

وریدی

Microtubule inhibitor

منع کننده ساخت میکروتیوبول

Taxotere

Docetaxel

وریدی

Anti- Human HER2 monoclonal antibody

آنتی بادی منوکلونال ضد گیرنده هرسپتین

Herceptin

Trastuzumab

صفحه قبل                                                                                                      صفحه بعدي>

بازدید کنندگان سایت :

1029369

|

بازدید کنندگان امروز :

37

|

بازدید کنندگان حاضر در سایت :

1

آدرس : انتهای خیابان گاندی شمالی پلاک 9 واحد 1 - تلفن و دورنگار: 88882457 - تلفن وقت دهي: 09101686140 ایمیل: info@tcbc.ir