فارسی | English | ورود به سایت
- سه شنبه ٢٥ مرداد ١٤٠١
لینک های مرتبط
حمایت کنندگان ما
$('#s3').cycle({   fx:   'fade',   speed: 'fast',   timeout: 0,   next:  '#next3',   prev:  '#prev3' });
عضویت در خبرنامه
صفحه اصلی > در رابطه با سرطان پستان > مراحل درمان سرطان پستان > ارزيابي بيمار به لحاظ انتشار دوردست 

ارزیابی بیمار به لحاظ انتشار دوردست

 قدم بعدی این است که بدانیم سرطان محدود به پستان/ زیر بغل است یا انتشار دوردست وجود دارد.

طبق راهکارهای بین المللی فقط در سرطان های پیشرفته ارزیابی ارگان های دیگر انجام می شود اما گروهی اعتقاد دارند هر زمان که درگیری غدد لنفاوی وجود داشته باشد به معنای این است که تومور از جای خود حرکت کرده است و احتمال انتشار دوردست را دارد. لذا در این بیماران ارزیابی ارگان های دیگر به لحاظ وجود متاستاز الزامی است.

حدود 5% بیماران در زمان تشخیص انتشار دور دست دارند. گاهی به دنبال اثبات متاستاز مثلا شکستگی استخوان در اثر درگیری با سرطان کانون اولیه در پستان تشخیص داده می شود.

در هر صورت اثبات متاستاز برنامه درمان ما را تغییر می دهد. چون در این بیماران ابتدا درمان سیستمیک داده شده و سپس بر حسب مورد ممکن است جراحی اولیه پستان انجام شود.

لازم به ذکر است که قبل از اقدام به جراحی لازم است تا تومور مارکر ها چک شود. یکسری از سرطان ها از خود ماده ای ترشح می کنند که در خون قابل اندازه گیری است و تومور مارکر نامیده می شوند. دو تومور مارکر که در سرطان پستان در خون بالا می روند عبارتند از CEAو CA 15-3البته هیچکدام از این دو اختصاصی نیستند و همه سرطان های پستان هم این دو را ترشح نمی کنند. زمانی که تومور در بدن بیمار است یعنی بلافاصله بعد از تشخیص می بایست این دو مارکر اندازه گیری شده و در پرونده بیمار ثبت شود.

یک اشتباه رایج در کشور ما این است که در زمان تشخیص این مارکر ها اندازه گیری نمی شود اما در پی گیری بیماران هر 6-3 ما این دو مارکر چک می شود که کار غلطی است. چک کردن این مارکر  ها در ابتدای بیماری مشخص می کند که آیا سرطان بیمار این مارکر ها را ترشح می کند یا خیر. در پی گیری بیماران در صورتی که بیمار علامتی به نفع عود داشته باشد، مارکرها اندازه گیری می شوند. بالا بودن مارکر ها احتمال وجود عود را بیشتر می کند اما تا منشاء عود مشخص نشود به صرف بالا بودن مارکر نمی توان بیمار را درمان کرد.

بازدید کنندگان سایت :

1007342

|

بازدید کنندگان امروز :

375

|

بازدید کنندگان حاضر در سایت :

1

آدرس : انتهای خیابان گاندی شمالی پلاک 9 واحد 1 - تلفن و دورنگار: 88882457 - تلفن وقت دهي: 09101686140 ایمیل: info@tcbc.ir