فارسی | English | ورود به سایت
- سه شنبه ١١ بهمن ١٤٠١
لینک های مرتبط
حمایت کنندگان ما
$('#s3').cycle({   fx:   'fade',   speed: 'fast',   timeout: 0,   next:  '#next3',   prev:  '#prev3' });
عضویت در خبرنامه
صفحه اصلی > در رابطه با سرطان پستان > تصویر برداری پستان > مامو گرافي 

ماموگرافی

ماموگرافی یا با هدف تشخیص زودرس سرطان در زنان بدون علامت انجام می گیرد. یا اینکه به صورت تشخیصی توسط پزشک جهت کسب اطلاعات بیشتر در بیمار دارای علامت مثل وجود توده تجویز می شود.

در افراد پرخطر می بایست غربالگری را از سن پایین تری آغاز کرد. در این افراد 8-5 سال زودتر از سن اولین فرد مبتلا ماموگرافی آغاز می شود. حداقل سن شروع ماموگرافی در فرد پر خطر 25 سال است. به عنوان مثال خواهر فردی که در سن 44 سالگی به سرطان پستان مبتلا شده است منطقی است که از سن 36 سالگی ماموگرافی غربالگری را به صورت سالیانه شروع نماید. اما اگر خواهر او در سن 50 سالگی مبتلا شده باشد شروع برنامه غربالگری او مشابه افراد عادی از سن 40 سالگی خواهد بود.

تفاوت بین ماموگرافی دیجیتال و غیر دیجیتال چیست؟

در ماموگرافی معمولی عکس بیمار روی فیلم رادیولوژی ثبت شده و مشابه عکس در طی پروسه ظهور و ثبوت چاپ می گردد.

در ماموگرافی دیجیتال مشابه عکسبرداری دیجیتال تصویر بیمار به روی کامپیوتر ثبت می شود و در صورت لزوم به روش دیجیتال چاپ می گردد. ثبت عکس به روش دیجیتال باعث افزایش حساسیت عکس می شود. به علاوه با برنامه خاص ماموگرافی و استفاده از مانیتور ویژه 5 مگا پیکسل امکان بزرگ نمایی عکس و افزایش قابلیت تشخیص آن وجود دارد. با همین برنامه می توان تصویر نگاتیو ماموگرافی را به تصویر پوزیتیو تبدیل ساخت. با این کار رسوبات کلسیم که در عکس عادی سفید دیده می شود سیاه خواهد شد و به راحتی تشخیص داده می شود.

با دستگاه دیجیتال می توان از چاپ عکس خود داری نمود و تصاویر را به صورت دیجیتال برای مقایسه آنها در مراجعات بعدی ذخیره نمود و برای خود بیمار تصویر را درCD  ذخیره کرده و تحویل داد که نگهداری آن بسیار راحت تر است.

حد واسط این دو روش، تکنیکCR است. در این روش ماموگرافی با دستگاه معمولی به روی فیلم خاص انجام می شود. سپس کاست فیلم داخل دستگاهCR قرار گرفته و به تصویر دیجیتال تبدیل می شود. اين روش درست مشابه اسکن نمودن عکس معمولی و تبدیل آن به عکس دیجیتال است. بنابراین تکنیک پایه این روش همان تکنیک معمول ماموگرافی است و دقت بالای ماموگرافی دیجیتال را ندارد.

مطالعات نشان داده است که وضوح تکنیک CRاز ماموگرافی معمولی هم پایین تر است و به ویژه در مورد رسوب کلسیم که یک از یافته های شایع سرطان های کشف شده در حین غربالگری است دقت بسیار پایینی دارد. استفاده از CRدر ماموگرافی توصیه نمی شود.

در زنان جوان 50-40 ساله به علت تراکم بافت پستانها توصیه بر انجام ماموگرافی دیجیتال واقعی است. دقت تشخیص این ماموگرافی در پستان های متراکم زنان جوان بسیار بالاتر از ماموگرافی معمولی است. به علاوه میزان دریافت اشعه دریافتی بیمار کمتر از ماموگرافی معمولی است.

بنابراین توصیه می کنیم که در سن جوان به دنبال مراکزی باشید که دستگاه ماموگرافی دیجیتال واقعی داشته باشد.

بازدید کنندگان سایت :

1047082

|

بازدید کنندگان امروز :

178

|

بازدید کنندگان حاضر در سایت :

2

آدرس : انتهای خیابان گاندی شمالی پلاک 9 واحد 1 - تلفن و دورنگار: 88882457 - تلفن وقت دهي: 09101686140 ایمیل: info@tcbc.ir