فارسی | English | ورود به سایت
- سه شنبه ١١ بهمن ١٤٠١
لینک های مرتبط
حمایت کنندگان ما
$('#s3').cycle({   fx:   'fade',   speed: 'fast',   timeout: 0,   next:  '#next3',   prev:  '#prev3' });
عضویت در خبرنامه
صفحه اصلی > در رابطه با سرطان پستان > تصویر برداری پستان > سونوگرافي 

سونوگرافی

در این روش با استفاده از اولتراسوند و نحوه جذب و انعکاس آن توسط بافت پستان می توان متوجه وجود توده غیرعادی در پستان و زیربغل شد.

کاربرد اصلی سونوگرافی افتراق توده های جامد از توده های حاوی مایع یا همان کیست است. گفته شد که کیست ساده ارتباطی به سرطان ندارد و نیازمند پیگیری نیست در صورتی که در تشخیص افتراقی توده جامد همواره سرطان قرار دارد.

دستگاه های جدید سونوگرافی علاوه ه بر افتراق توده جامد از کیست می توانند اطلاعات بسیار مهم دیگری را در رابطه با خصوصیات توده ها در اختیار ما بگذارند. در توده جامد حدود و حاشیه توده به دقت ارزیابی می شود. توده با حاشیه منظم به نفع وجود توده خوش خیم و توده با حاشیه نامنظم به نفع وجود ضایعه بدخیم است. بررسی داپلر ضایعات در سونوگرافی مشخص می کند که خونرسانی ضایعه چقدر است. در صورتی که خونرسانی زیاد باشد به نفع بدخیمی است هر چند که در ضایعات التهابی هم ممکن است خونرسانی زیاد باشد.

 حدود حاشیه و خونرسانی آن و محور توده از معیار های تقسیم بندی ضایعه در سیستم BIRADSدر سونوگرافی پستان هستند.

علاوه بر این ها در دستگاه های جدید خاصیت الاستیسیته ضایعه جامد با انجام الاستوگرافی مشخص می شود. در حقیقت استفاده از الاستوگرافی مشخص می کند که قابلیت ارتجاعی یک توده جامد چقدر است. هر چه قابلیت ارتجاعی یا الاستیسیته کمتر باشد احتمال بدخیمی بیشتر است.

دقت شود که الاستسیسته ضایعات هنوز در سیستم در صورت یافت توده در پستان چه باید کرد؟

بازدید کنندگان سایت :

1047105

|

بازدید کنندگان امروز :

201

|

بازدید کنندگان حاضر در سایت :

2

آدرس : انتهای خیابان گاندی شمالی پلاک 9 واحد 1 - تلفن و دورنگار: 88882457 - تلفن وقت دهي: 09101686140 ایمیل: info@tcbc.ir