فارسی | English | ورود به سایت
- سه شنبه ٢٥ مرداد ١٤٠١
لینک های مرتبط
حمایت کنندگان ما
$('#s3').cycle({   fx:   'fade',   speed: 'fast',   timeout: 0,   next:  '#next3',   prev:  '#prev3' });
عضویت در خبرنامه
صفحه اصلی > واحد تخصصي پستان > دلایل شایع مراجعات > ترشح از نوک پستان 

ترشح از نوک پستان:

دو دسته ترشح وجود دارد. در اکثر موارد ترشح با فشار توسط خود بیمار یا در حین رابطه جنسی خارج می شود. این ترشحات معمولا از چند مجرا بوده و دو طرفه هستند و هیچ ارزش بالینی نداشته و نیازی به بررسی و پی گیری ندارند. این ترشحات ممکن است بی رنگ، شیری، سبز یا قهوه ای باشند که باز هم رنگ آنها ارزشی ندارد.

گاهی اوقات ترشح خود به خود است. یعنی بیمار می گوید که لباس زیر یا لباس خواب او کثیف شده است. این ترشحات یک طرفه و از یک مجرا هستند. گاهی ترشح خود به خود نیست اما با فشار حجم زیادی ترشح از یک مجرا خارج می شود.

صرف نظر از رنگ ترشح هر ترشح خود به خود از یک مجرا غیر عادی تلقی شده و نیازمند بررسی است.

به ندرت ممکن است ترشح با سرطان همراه باشد. در این حالت در بررسی های اولیه با معاینه و/یا تصویر برداری علایم دیگر سرطان مثل وجود توده معمولا وجود دارد. ترشح همراه با سرطان معمولا ترشح بی رنگ، خونابه یا خونی است.

ترشح خود به خود در اکثر موارد به علت ضایعات خوش خیم است. شایع ترین علت ترشح خونی وجود پاپیلوم در مجراست گه یک ضایعه خوش خیم است. در هر صورت مجرای دارای ترشح خود به خود نیازمند جراحی است. در حین جراحی کل مجرا خارج شده و برای پاتولوژی فرستاده می شود.

اشتباه رایج در برخورد با ترشحات مجرا انجام پروفیل هورمونی (تست های تیرویید و پرولاکتین) و تجویز داستینکس است. در خیلی از موارد ترشح با فشار بیمار برای کشت و سیتولوژی فرستاده می شود که هیچ ضرورتی ندارد.

فقط ترشح خود به خود برای سیتولوژی فرستاده می شود. در موارد سرطان گاهی اوقات سیتولوژی مثبت شده و سرطان اثبات می شود اما منفی بودن سیتولوژی سرطان را رد نمی کند.

در ارزیابی ترشحات خود به خود ممکن است علاوه بر تصویر برداری معمول نیاز به انجام داکتوگرافی باشد تا کل مجرا و وجود توده داخل ان بررسی شود.

< صفحه قبلي                                                                       صفحه بعدي >

بازدید کنندگان سایت :

1007322

|

بازدید کنندگان امروز :

355

|

بازدید کنندگان حاضر در سایت :

1

آدرس : انتهای خیابان گاندی شمالی پلاک 9 واحد 1 - تلفن و دورنگار: 88882457 - تلفن وقت دهي: 09101686140 ایمیل: info@tcbc.ir