فارسی | English | ورود به سایت
- سه شنبه ٢٥ مرداد ١٤٠١
لینک های مرتبط
حمایت کنندگان ما
$('#s3').cycle({   fx:   'fade',   speed: 'fast',   timeout: 0,   next:  '#next3',   prev:  '#prev3' });
عضویت در خبرنامه
صفحه اصلی > واحد تخصصي پستان > دلایل شایع مراجعات > درد پستان 

درد پستان:

درد پستان یافته بسیار شایعی است که باعث اضطراب بیمار شده و از دلایل شایع مراجعات بیماران به کلینیک پستان است.

در بررسی درد مهم است بدانیم آیا ارتباطی با سیکل قاعدگی دارد یا خیر. درد های دوره ای ارتباط مستقیم با سطح استروژن در خون دارند. بنابر این با بالارفتن سطح استروژن به دنبال تخمک گذاری شروع شده و با نزدیکی به قاعدگی بیشتر و بیشتر شده و با شروع قاعدگی بعد از یکی دو روز کاهش می یابند.

در اکثر موارد شدت درد زیاد نیست. در صورتی که معاینه و تصویربرداری بیمار یافته ای نداشته باشد نیازی به هیچ مداخله دارویی نیست. توضیح ماهیت درد بیمار و عدم ارتباط آن با وجود سرطان در اکثر موارد بیمار را آرام می کند و این بیماران نیاز به هیچ پیگیری هم ندارند. در صورتی که درد شدید باشد نیاز به مداخله دارویی (روغن گل پامچال برای تعادل اسید های چرب و کاهش دردهای دوره ای، دانازول یا تاموکسی فن برای حذف اثرات استروژن به روی پستان) برای مدت کوتاه است.

اما در بسیاری موارد درد دوره ای نیست. یا اینکه یک درد ثابت وجود دارد که نزدیک قاعدگی بیشتر می شود. در این موارد از بیمار می پرسیم که آیا ارتباطی میان درد و انجام فعالیت فیزیکی وجود دارد یا خیر.

بیماری کوستوکندریت یا Teitz disease بیماری بسیار شایعی است که عامل دردهای پستان است. در این بیماری مفصل محل اتصال دنده به جناغ ملتهب شده و این التهاب به اعصاب بین دنده ای که از کنار مفصل رد می شوند و به پستان عصب رسانی می کنند منتقل می شود. بیمار درد را در پستان حس می کند اما منشاء درد التهاب این مفاصل است. این التهاب ممکن است یک یا چند مفصل را به صورت یک طرفه یا دوطرفه درگیر نماید.

با توجه به اینکه عضله پکتورال یا سینه ای بزرگ به نزدیکی این مفاصل متصل می شود انقباض این عضله در جریان کار عادی روزانه مثل بلند کردن جسم سنگین (مثلا در حین آبکش نمودن برنج) باعث تشدید درد بیمار می شود. به علت ارتباط بین اعصاب بین دنده ای جلویی و پشتی درد ها ممکن است به پشت بکشد یا اینکه به بازو، گردن و نوک پستان انتشار یابد.

گاهی بیمار احساس سوزش یا سوزن سوزن شدن در نوک پستان می کند.

لمس پستان در همه این بیماران دردناک است. بیمار خود می گوید که با لمس پستان دردش تشدید می شود. معاینه این بیماران چاره گشاست. در معاینه در لمس محل اتصال دنده به جناغ بیمار ابراز درد می کند که ممکن است شدت آن کم، متوسط یا شدید باشد. ممکن است یک یا چند مفصل در یک طرف یا دو طرف درگیر بوده و در لمس دردناک باشد.

با توجه به ماهیت التهابی این بیماری درست مثل آرتروز در سایر مفاصل درمان قطعی برای بیماری وجود ندارد. استفاده از کرست مناسب که حرکت پستان ها را به حداقل برساند یا کرست های ورزشی که به صورت نیم تنه هستند، کاهش وزن تا حجم پستان ها کمتر شود و استفاده از داروهای ضد التهاب همگی روش های کاهش درد بیماران هستند.

همه بیماران بر حسب سن به لحاظ تصویر برداری ارزیابی می شوند. به بیمار علت درد توضیح داده می شود و بر حسب شدت درد دارو درمانی کوتاه مدت با داروی ضد التهاب شروع می شود اما به بیمار توضیح داده می شود که درمان قطعی وجود ندارد. در خیلی از موارد درد خود به خود از بین می رود.

موارد نادری هستند که درگیری عصب در گردن باعث انتشار درد به پستان می شود. این بیماران ممکن است نیاز به بررسی وضعیت درگیری عصب با استفاده از MRI یا نوار عصب داشته باشند.

 <  صفحه قبلي                                                                   صفحه بعدي >

بازدید کنندگان سایت :

1007347

|

بازدید کنندگان امروز :

380

|

بازدید کنندگان حاضر در سایت :

3

آدرس : انتهای خیابان گاندی شمالی پلاک 9 واحد 1 - تلفن و دورنگار: 88882457 - تلفن وقت دهي: 09101686140 ایمیل: info@tcbc.ir