فارسی | English | ورود به سایت
- سه شنبه ٢٥ مرداد ١٤٠١
لینک های مرتبط
حمایت کنندگان ما
$('#s3').cycle({   fx:   'fade',   speed: 'fast',   timeout: 0,   next:  '#next3',   prev:  '#prev3' });
عضویت در خبرنامه
صفحه اصلی > واحد تخصصي پستان > دلایل شایع مراجعات > لمس توده 

لمس توده:

ممکن است خود بیمار یا پزشک او در طی معاینه متوجه وجود توده شده باشد. وجود توده یک یافته نگران کننده است و بیماران با اضطراب به جراح مراجعه می کنند.

در برخورد با توده اولین قدم دقت در این مسئله است که آیا همراه با توده یافته غیر عادی دیگری وجود دارد یا خیر. وجود علایم دیگر به نفع سرطان شک بالینی ما را به طرف سرطان سوق می دهد اما عدم وجود سایر علایم به معنای رد سرطان نیست.

دوباره یاد آوری می کنم که جمعیت جوان کشور ما مانند بسیاری از کشورهای در حال رشد باعث می شود تا درصد بسیار بالایی از موارد سرطان در زنان جوان مشاهده شود. حدود 24% موارد سرطان پستان در زنان زیر 40 سال دیده می شود. اشتباه بسیار رایج در ارزیابی علایم بیماران جوان عدم توجه به این نکته غیر قابل انکار مبتنی بر شواهد در کشورهای در حال رشد است.

در برخورد با توده اولین قدم مشخص نمودن ماهیت توده است. آیا این توده حاوی مایع یا همان کیست است یا اینکه جامد است.

توده های سرطانی همگی جامد هستند. از طرف دیگر کیست های ساده یعنی کیست با جدار صاف و محتویات شفاف هرگز با سرطان همراه نیست. در صورتی که جدار کیست ضخیم یا نامنظم باشد یا یک توده جامد در جدار کیست وجود داشته باشد می بایست حتما به لحاظ رد سرطان مورد بررسی قرار گیرد.

همین جا مشخص می شود که در برخورد با توده قابل لمس اولین قدم انجام سونوگرافی پستان است. باز تاکید می کنیم که سونوگرافی پستان می بایست قابلیت ارزیابی چند نکته را داشته باشد و هر دستگاه سونوگرافی قابلیت ارزیابی این نکات را ندارد.

سونوگرافی اختصاصی پستان می بایست مشخص نماید که توده جامد است یا کیست است.

در توده جامد مشخص نماید که حدود توده منظم است یا غیر منظم و مشکوک. به علاوه با استفاده از داپلر تعیین نماید که آیا توده خونرسانی غیر عادی دارد یا خیر. ارزیابی دیگر با استفاده از الاستوگرافی است. باید مشخص شود الاستیسیته یا قابلیت ارتجاعی توده چقدر است. نامنظم بودن حدود توده، خونرسانی زیاد و قابلیت الاستیسیته پایین همگی به نفع وجود توده بدخیم هستند. توده با حدود مشخص، بدون خونرسانی و با الاستیسیته بالا به نفع توده خوش خیم است.

در رابطه با کیست ها سونوگرافی جدار کیست و محتویات آن را معلوم می کند. کیست ساده جدار صاف و محتویات شفاف دارد. در صورتی که جدار نامنظم باشد یا توده جامد در جدار موجود باشد کیست مشکوک تلقی شده و نیاز به بررسی دارد.

در سونوگرافی می بایست علاوه بر پستان زیر بغل هم مورد بررسی قرار گیرد. سونوگرافی روش دقیقی برای ارزیابی غدد لنفاوی زیر بغل است. وجود غدد لنفاوی واکنشی یعنی غده ای که آناتومی طبیعی دارد و هیلوم آن حفظ شده است هیچگونه نگرانی ندارد. در صورتی که کورتکس غده لنفاوی ضخیم شده باشد یا اینکه هیلوم از بین رفته باشد غده لنفاوی مشکوک تلقی شده و بر حسب مورد نیازمند بررسی، پیگیری یا نمونه برداری است.

اگرچه در راهکارهای بین المللی به این مسئله اشاره نشده است اما با توجه به اینکه یک چهارم موارد سرطان در ایران در زنان زیر 40 سال دیده می شود و اکثر این بیماران 40-30 ساله هستند منطقی است تا در بیماران علامت دار بالای 30 سال علاوه بر سونوگرافی ماموگرافی تشخیصی هم تقاضا شود.

توده های غیر قابل لمس:

گاهی بیمار در معاینه یافته ای ندارد اما به علت یافته در تصویر برداری ارجاع داده می شود. باز تاکید می کنیم که اگر یافته کیست ساده باشد نیاز به هیچ بررسی و پیگیری ندارد و اگر توده جامد یا کیست مشکوک باشد مطابق توده قابل لمس نیاز به بررسی و نمونه برداری دارد. گاهی توده در لمس یا تصویر برداری در زیر بغل است و در حقیقت یک لنف نود است. همانطور که گفته شد در صورتی که لنف نود مشکوک باشد نیاز به نمونه برداری جهت رد سرطان دارد.

 <صفحه قبلي                                                                                      صفحه بعدي >

بازدید کنندگان سایت :

1007284

|

بازدید کنندگان امروز :

317

|

بازدید کنندگان حاضر در سایت :

1

آدرس : انتهای خیابان گاندی شمالی پلاک 9 واحد 1 - تلفن و دورنگار: 88882457 - تلفن وقت دهي: 09101686140 ایمیل: info@tcbc.ir