فارسی | English | ورود به سایت
- سه شنبه ١١ بهمن ١٤٠١
لینک های مرتبط
حمایت کنندگان ما
$('#s3').cycle({   fx:   'fade',   speed: 'fast',   timeout: 0,   next:  '#next3',   prev:  '#prev3' });
عضویت در خبرنامه
صفحه اصلی > در رابطه با سرطان پستان > کنترل سرطان پستان در جهان 

کنترل سرطان پستان در جهان

 سال هاست که مطالعات مختلف در کشورهای غربی نشان داده اند که انجام غربالگری با ماموگرافی بهترین روش تشخیص زودرس سرطان پستان است. هنر ماموگرافی تشخیص سرطان در مراحل اولیه است. در اکثر موارد این سرطان ها قابل لمس نبوده و اندازه بسیار کوچکی دارند.

هرچه اندازه توده سرطانی کوچکتر باشد احتمال تهاجم آن به عروق و لنف کمتر بوده وخطر انتشار آن به بافتهای دیگربدن (يا متاستاز) کمتر است. نتیجه منطقی این است که اگر سرطان در مراحل اولیه و قبل از اینکه به خون و لنف دسترسی پیدا کند تشخیص داده شود، می توان به درمان قطعی آن امید داشت.علت کاهش مرگ و میر سرطان در صورت انجام غربالگری با ماموگرافی نیز همین نکته کلیدی است. غربالگری ابتدا به صورت آزمایشی در دهه هفتاد میلادی یعنی حدود 40 سال قبل در شهر نیویورک امریکا شروع شد و نتایج بسیار مثبت این طرح آزمایشی در دو دهه بعد ماموگرافی را به روش استاندارد غربالگری در کشورهای پیشرفته تبدیل ساخت.

کشورهای غربی شامل امریکا، کانادا و کشورهای اوپای غربی به تدریج برنامه ملی غربالگری را به عنوان روش استاندارد تشخیص زود رس سرطان پستان وارد سیستم بهداشتی زنان بالای 50 سال نمودند. بر اساس میزان بودجه بهداشتی این کار به صورت سالیانه (امریکا، کانادا، سوئد) یا 2سال یکبار (اکثر کشورهای اروپایی) یا 3سال یکبار (کشور انگلیس) در برنامه بهداشت سلامت زنان گنجانده شد.در کشورهای دارای برنامه ملی غربالگری، تمامی زنان واجد شرایط (زنان بالای 50 سال در اروپا به غیر از سوئد و زنان بالای 40 سال در سوئد، امریکا و کانادا)  توسط نامه جهت انجام ماموگرافی فرا خوانده می شوند. در این نامه روز و ساعت نوبت ماموگرافی قید شده است. به دنبال انجام ماموگرافی که مجانی بوده و هزینه آن توسط سیستم بهداشتی پرداخت می گردد اگر مشکلی وجود داشته باشد فرد برای بررسی مجدد فرا خوانده می شود.

در صورتی که مشکلی موجود نباشد به فرد توضیح داده می شود که تا نوبت بعدی ماموگرافی به غیر از انجام خود آزمایی ماهیانه نیازی به انجام کار خاصی نیست. لازم به ذکر است که در کشورهای غربی اکثر موارد سرطان پستان در زنان بالای 50 سال دیده می شود و لذا شروع ماموگرافی در این سن توانسته است به طور قابل توجه میزان مرگ و میرسرطان پستان را کاهش دهد.9

یک سری مطالعات انجام غربالگری در زنان 50-40 سال را مورد ارزیابی قرار داد.مطالعه ارزشمند سوئد نشان داد که انجام ماموگرافی در زنان 50-40 سال می تواند میزان مرگ و میر سرطان پستان را در این گروه سنی هم به طور قابل توجه کاهش دهد. بنابراین کشور سوئد و کشورهای امریکا و کانادا انجام غربالگری را برای زنان بالای 40 سال استاندارد بهداشت سلامت زنان نمودند.10

مطالعات نشان داد که هر چه فاصله میان دو ماموگرافی بیشتر باشد، قدرت ماموگرافی در کاهش مرگ و میر سرطان پستان کاهش می یابد و لذا سیستم بهداشتی سوئد، امریکا و کانادا بر انجام ماموگرافی سالیانه برای تمامی زنان بالای 40 سال به عنوان استاندارد بهداشت سلامت زنان تأکید نمودند.

در همین راستا دسترسی به امکان غربالگری سرطان پستان به عنوان جزئی از حقوق زنان در سیستم سلامت کشورهای غربی ثبت گردید.

شواهد جدی به نفع این سیاست بهداشتی موجود است. کشور سوئد که از پیشگامان غربالگری در دنیا به حساب می آید، به علت کیفیت بسیار خوب و پوشش بالای غربالگری کمترین میزان مرگ و میر سرطان پستان در دنیا را داراست.

نکته مهم دیگر در موفقیت برنامه غربالگری آگاهی زنان بر فواید انجام این برنامه و پیگیری فعالانه برنامه غربالگری بصورت مستمر توسط تمامی زنان واجد شرایط است.

مهم ترین برنامه غربالگری در صورت عدم همکاری زنان واجد شرایط به طور 100% محکوم به شکست خواهد بود. لذا آگاهی زنان نسبت به اهمیت تشخیص زودرس سرطان پستان، علائم سرطان پستان و نقش انجام مرتب ماموگرافی در کاهش مرگ و میر این سرطان از مهمترین ارکان این برنامه غربالگری است.

    ⇒  صفحه قبلي

بازدید کنندگان سایت :

1047099

|

بازدید کنندگان امروز :

195

|

بازدید کنندگان حاضر در سایت :

1

آدرس : انتهای خیابان گاندی شمالی پلاک 9 واحد 1 - تلفن و دورنگار: 88882457 - تلفن وقت دهي: 09101686140 ایمیل: info@tcbc.ir