فارسی | English | ورود به سایت
- سه شنبه ١١ بهمن ١٤٠١
لینک های مرتبط
حمایت کنندگان ما
$('#s3').cycle({   fx:   'fade',   speed: 'fast',   timeout: 0,   next:  '#next3',   prev:  '#prev3' });
عضویت در خبرنامه
صفحه اصلی > در رابطه با سرطان پستان > کنترل سرطان پستان در ایران و سایر کشورهای مسلمان در حال توسعه 

کنترل سرطان پستان در ایران وسایر کشورهای مسلمان/ در حال رشد

اگرچه سرطان پستان خطر جدی سلامت برای تمامی زنان دنیاست اما تفاوت قابل توجه در نحوه کنترل آن میان کشورهای در حال رشد و کشورهای پیشرفته وجود دارد. صرف نظر از امید به زندگی که ممکن است در برخی از این کشورها مشابه کشورهای پیشرفته باشد، جمعیت جوان اکثریت کشورهای در حال رشد باعث می شود تا درصد قابل توجهی از موارد سرطان پستان در زنان جوان مشاهده شود. به عنوان مثال 66% موارد سرطان پستان در ایران  در زنان زیر 50 سال  و 24% در زنان زیر 40 سال اتفاق می افتد.

همین عامل باعث میشود تا قدرت غربالگری مبتنی بر ماموگرافی به طور قابل توجه کاهش یابد زیرا در هیچ برنامه بین المللی توصیه ای برای غربالگری در زنان زیر 40 سال وجود ندارد.

به علت کمبود بودجه بهداشتی در اکثر این کشورها برنامه ملی غربالگری وجود ندارد. عدم وجود این برنامه همراه با پایین بودن آگاهی زنان نسبت به علائم سرطان پستان باعث می شود که بیشتر موارد سرطان پستان قابل لمس بوده و در مراحل پیشرفته مراجعه کنند. بنابر این مرگ و میر سرطان پستان در این کشورها به طور عام بیشتر از کشورهای پیشرفته است.

با توجه به باورهای مذهبی و لزوم به پوشش بدن بسیاری از این بیماران با مشاهده یافته غیر عادی از مراجعه به پزشک تنها به علت مرد بودن خوددداری می کنند. یکی از دلایل مراجعه در مراحل پیشرفته همین نکته ساده است.

پزشکی مبنی بر شواهد که از آخرین دستاوردهای علم پزشکی است ما را وادار میکند تا در عین تعهد به پیروی از راهکارهای استاندارد بین المللی در برخورد با معضل سرطان پستان در این کشورها تمامی این تفاوتها را در نظر گرفته و راهکارهای بین المللی را متناسب با آن بومی سازی نماییم.

با توجه به تأثیر قابل توجه غربالگری در کاهش مرگ و میر سرطان پستان غربالگری سرطان پستان از ارکان برنامه بهداشتی سلامت زنان محسوب شده و وجود برنامه ملی غربالگری و دسترسی راحت تمام زنان واجد شرایط به آن جزیی از حقوق اصلی زنان در نظر گرفته می شود. 13با این وجود غربالگری به تنهایی کافی نبوده و در نیمه دوم دهه اول قرن بیست و یکم وجود واحدهای تخصصی پستان جهت تشخیص درست و درمان مناسب سرطان پستان به یک ضرورت تبدیل شده است.

در حقیقت استراتژی جدید کنترل سرطان پستان کاهش مرگ و میر سرطان پستان را مبتنی بر رعایت دو اصل کلی می­داند:

- تشخیص زودرس با به­کارگیری برنامه ملی غربالگری برای تمامی زنان واجد شرایط تا این که در اکثر موارد سرطان پستان در مراحل غیر قابل  لمس تشخیص داده شود.

-اثبات سرطان پستان و درمان آن مطابق استانداردهای بین­المللی در مراکز تخصصی پستان مبتنی بر کار گروهی چند تخصصی

کشورهای در حال رشد اکثر جمعیت دنیا را تشکیل می­دهند و نیمی از موارد سرطان پستان در این کشورها رخ می­دهد. متأسفانه عدم وجود برنامه غربالگری و تشخیص بیماری در موارد پیشرفته باعث می­شود علیرغم شیوع پایین­تر بیماری در این کشور ها بیشترین آمار مرگ و میر سرطان در  آنها یافت ­شود.

بنابراین در راستای حقوق بیماران نیاز به یک اقدام سریع در جهت کاهش مرگ و میر این بیماری در کشورهای جهان سوم وجود دارد. اما سؤال اینجاست که آیا می­بایست ما از کشورهای پیشرفته الگو برداری کنیم و بودجه­های اندک بهداشتی خود را صرف غربالگری نماییم؟ و به دنبال آن اقدام به ایجاد واحدهای تخصصی پستان ­نماییم یا این راهکار بین المللی را به روش دیگر در کشورهای خودمان بومی کنیم؟

ما از شواهد موجود در کشورهای جهان سوم می­آموزیم که:

حتی در صورت وجود مراکز غربالگری پیروی از برنامه ملی غربالگری سرطان پستان پذیرفته شده در اروپا باعث می­شود تا بیش از دو سوم بیماران از این برنامه پر هزینه هیچ سودی نبرند چون فقط یک سوم موارد سرطان در زنان بالای 50 سال یافت می­شوند.

-پیروی از برنامه غربالگری پذیرفته شده در سوئد، آمریکا و کانادا منجر به بهره­ مندی 75% بیماران می­شود اما هنوز 25% بیماران زیر سن غربالگری هستند. نکته مهم دیگر نیاز به وجود هزینه برای تأسیس مراکز غربالگری متناسب با تعداد زنان واجد شرایط و پراکندگی جمعیت کشور از یک سو و تقبل هزینه­ های انجام غربالگری هر 2-1 سال است. بودجه­های اندک بهداشتی بسیاری از کشورهای جهان سوم و اولویتهای دیگر بهداشتی دیگر مانند مرگ و میر مادر و نوزاد، کنترل جمعیت، واکسیناسیون ... مانع اصلی پیروی از این سیاست است که ممکن است با توجه به وضعیت اقتصادی امروز در شرایط فعلی و حتی در ده سال آینده برای خیلی از این کشور ها قابل انجام نباشد.

مهم تر از همه توجه به این نکته است که در صورت وجود غربالگری موارد مشکوک برای اثبات و رد سرطان و دریافت درمان مناسب به کجا می­بایست ارجاع داده شوند؟

این جاست که به­ وضوح مشخص می­شود که از میان دو بازوی اصلی کنترل سرطان پستان توجه به ایجاد واحدهای تخصصی پستان اولویت اصلی و غیر قابل انکار در کشورهای جهان سوم است زیرا:

- غربالگری برنامه­ای پر هزینه است که در شرایط فعلی انجام آن در توان بودجه اندک بهداشتی بسیاری از کشورهای جهان سوم نیست.

- شیوع بسیار پایین­تر سرطان پستان در کشورهای در حال رشد و سن جوان ­تر بیماران باعث می­شود تا قدرت غربالگری در تشخیص موارد سرطان کاهش یافته و هزینه غربالگری به نسبت تشخیص هر مورد سرطان بالاتر از کشورهای پیشرفته باشد. یعنی علیرغم بودجه بسیار پایین ­تر بهداشتی این کشورها به نسبت کشورهای پیشرفته هزینه انجام آن به نسبت هر مورد سرطان کشف شده گران تر از کشورهای غربی باشد.

- برعکس غربالگری ایجاد واحدهای تخصصی پستان یک پروژه بهداشتی مقرون­ به صرفه است. واحدهای تخصصی پستان با تجمیع تیم تخصصی تشخیص و درمان سرطان پستان و اجتناب از اقدامات اضافی علاوه برکاهش هزینه تشخیص و درمان کیفیت خدمات را نیز ارتقا می­دهد.

به علت مهلک بودن بیماری هزینه ­های لازم برای ایجاد چنین واحدهایی از اولویت های بهداشتی غیر قابل انکار برای تمامی سیستم های بهداشتی است.

چنین مراکزی ضمن کاهش هزینه تشخیص و درمان و ارتقاء کیفیت خدمات، محیط آموزشی مناسبی را برای تربیت نیروهای متخصص جوان فراهم آمده و مراکز اصلی غربالگری ملی در آینده نزدیک خواهند بود.

نکته بسیار مهم دیگر احترام به باورهای مذهبی حاکم در کشورهای مسلمان در حال رشد است. عدم مراجعه بیماران به پزشک مرد به دلیل لزوم بر پوشیدگی بدن زن مقابل مردان است.

اگر چه مذهب جنسیت پزشک را مانعی در امر تشخیص و درمان نمی­داند اما باورهای غلط مردم باعث می­شود تا به اسم پیروی از مذهب در مواجهه با علائم سرطان از مراجعه به پزشک خودداری نمایند.

البته این مسأله ارتباط با واکنش روانی در برخورد با احتمال تشخیص سرطان پستان هم دارد. بیمار که در مراجعه با علایم سرطان پستان نگران وجود سرطان است به عنوان یک واکنش دفاعی روان­ شناختی از مکانیزم انکار برای رد وجود مشکل استفاده می کند. توصل به باورهای مذهبی جهت توجیه عدم مراجعه به موقع به پزشک در حقیقت جزیی از این مکانیزم انکار است.

اما علت هر چه باشد در جهت کنترل سرطان پستان در کشورهای مسلمان می بایست این بهانه را از دست بیماران گرفت. بنابر این تربیت نیروهای تخصصی زن در رشته های جراحی پستان و رادیولوژی مداخله­گر پستان از ضرورت­ های غیر قابل انکار دیگر در کنترل سرطان پستان در کشورهای مسلمان در حال رشد به نظر می­رسد.  با توجه به عدم وجود برنامه غربالگری اکثر موارد سرطان به صورت علامت دار مراجعه می­کند. بنابر این ارتقاء دانش دانشجویان پزشکی و پیراپزشکی در ارتباط با تشخیص درست علایم سرطان پستان و روش های غربالگری و  تشخیص بیماری و ارتقاء کلی آگاهی زنان نسبت به علائم سرطان پستان و روش های تشخیص و درمان آن از ملزومات اساسی کنترل سرطان پستان در این کشورها به نظر می رسد.

   <  صفحه قبلي

 

بازدید کنندگان سایت :

1047092

|

بازدید کنندگان امروز :

188

|

بازدید کنندگان حاضر در سایت :

2

آدرس : انتهای خیابان گاندی شمالی پلاک 9 واحد 1 - تلفن و دورنگار: 88882457 - تلفن وقت دهي: 09101686140 ایمیل: info@tcbc.ir