فارسی | English | ورود به سایت
- سه شنبه ١١ بهمن ١٤٠١
لینک های مرتبط
حمایت کنندگان ما
$('#s3').cycle({   fx:   'fade',   speed: 'fast',   timeout: 0,   next:  '#next3',   prev:  '#prev3' });
عضویت در خبرنامه
صفحه اصلی > در رابطه با سرطان پستان > تفاوت سرطان پستان در كشورهاي پيشرفته در مقايسه با كشورهاي در حال رشد 

تفاوت سرطان پستان در کشورهای پیشرفته در مقایسه با کشورهای در حال رشد

سرطان پستان خطر جدی سلامت زنان در جهان است. اگرچه تفاوت بسیار زیاد میان میزان شیوع این بیماری در کشورهای در حال رشد در مقایسه با کشورهای پیشرفته وجود دارد اما در هر دو گروه شیوع این بیماری رو به افزایش است.

هر سال حدود یک و نیم میلیون زن در کل دنیا به این بیماری مبتلا می شوند. علیرغم شیوع 4 برابر در کشورهای پیشرفته جمعیت بسیار بیشتر کشورهای در حال رشد باعث شده است تا بیش از نیمی از موارد ابتلا در کشورهای در حال رشد باشد. این یک زنگ خطر بسیار جدی برای کشورهای در حال رشد است. زیرا بیشتر مرگ و میر سرطان پستان در این کشورها اتفاق می افتد.

تفاوت های اصلی میان سرطان پستان در کشورهای در حال رشد در مقایسه با کشورهای پیشرفته عبارتند از:

-غربالگری

در طی دهه های اخیر برنامه ملی غربالگری در کشورهای پیشرفته باعث تشخیص زودرس سرطان پستان و کاهش مرگ و میر آن شده است. در کشورهای در حال رشد محدودیت بودجه های بهداشتی از یک سو و الویت های دیگر بهداشتی مانند مرگ و میر کودکان زیر یک سال امکان تخصیص بودجه را برای غربالگری سرطان پستان فراهم نمی کند.

به علاوه وسعت مساحت و پراکندگی جمعیت و جمعیت بالای بسیاری از کشورهای در حال رشد باعث می شود تا هزینه های لازم برای ساخت و تجهیز مراکز غربالگری در این کشورها آنچنان بالا باشد تا از توان بودجه های بهداشتی بسیاری از این کشورها خارج باشد.

عدم تبعیت از برنامه غربالگری باعث می شود تا همه موارد سرطان پستان در این کشورها علامت دار بوده و به نسبت کشورهای پیشرفته در مراحل پیشرفته تری مراجعه نمایند که به طور معکوس بر پیش آگهی آنان تاثیر می گذارد.

-سن ابتلا:

بر خلاف کشورهای در حال رشد که اکثر موارد سرطان پستان در زنان بالای 50 سال دیده می شود بیشتر موارد سرطان پستان در کشورهای در حال رشد در زنان زیر 50 سال و حدود یک چهارم موارد آن در زنان زیر 40 سال دیده می شود. علت اصلی این تفاوت جمعیت جوان اکثریت کشورهای در حال رشد و پایین بودن امید به زندگی در بسیار از این کشورها در مقایسه با کشورهای پیشرفته است. سن جوان ابتلا در کشورهای در حال رشد باعث می شود تا زنان در سن فعال تری به این بیماری مبتلا شوند و اثرات مخرب آن به روی خانواده و کل اجتماع بیشتر باشد.

   ⇒  صفحه قبلي

 

 

بازدید کنندگان سایت :

1047078

|

بازدید کنندگان امروز :

174

|

بازدید کنندگان حاضر در سایت :

1

آدرس : انتهای خیابان گاندی شمالی پلاک 9 واحد 1 - تلفن و دورنگار: 88882457 - تلفن وقت دهي: 09101686140 ایمیل: info@tcbc.ir